Yaşam
  • 30.9.2010 17:24

AĞLATAN KAVUŞMA...

OSMAN AKIN - REFİK FİDAN-BURSA

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın'ın parayı icra dairesine ödeyip anneyi özgürlüğüne kavuşturmasının ardından çocukları cezaevi kapısında annelerine kavuştular. Türkiye ve yurtdışındaki duyarlı gurbetçilerin destekleriyle başlatılacak yardım kampanyasıyla çocukların bundan sonraki eğitim hayatları daha güzel olacak, belki anne ve çocukları kendilerine ait sıcak bir yuvaya kavuşacak.

Annesinin tutuklanmasını hıçkıra hıçkıra anlatarak, tüm Türkiye'yi ve yurtdışındaki gurbetçileri ağlatan 12 yaşındaki Tolga ve ikiz kız kardeşleri, borcun AK Parti İl Başkanlığı tarafından ödenmesi üzerine 24 saattir tutuklu olan annelerine kavuştu. Yıldırım ailesinin gözyaşları, belki de hayatlarında ilk kez mutluluk için aktı.

BİN 500 LİRA YÜZÜNDEN TUTUKLANDI

36 yaşındaki 3 çocuk annesi Emine Yıldırım, bir bankaya olan bin 500 liralık borç taahhüdünü yerine getirmediği 3 ay hapis cezası için tutuklandı. Okuma yazma bilmemesinin kurbanı olduğunu söyleyen anne Yıldırım, tutuklanmaktan ziyade kimsesiz kalacak çocukları için ağladı. Yaşlı gözlerle cezaevinin yolunu tutan çaresiz annenin hayatı, İhlas Haber Ajansı'nın gazete ve televizyonlara taşıdığı haberlerle değişti.

İlköğretim 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Tolga, annesinin özellikle de para yüzünden tutuklanmasını hıçkıra hıçkıra ağlayarak anlattı. Sarıldığı birinci sınıf öğrencisi ikiz kız kardeşlerinin okuması için okulu bırakıp çalışmayı göze alan küçük Tolga'nın büyük yüreği, adeta haberi izleyen tüm Türkiye'yi ağlattı. Yıldırım ailesinin durumundan etkilenen AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, hemen annenin, bankaya olan borcunun ödenmesi talimatını verdi.

ANNENİN TAHLİYESİ İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

Avukat Zekeriya Birkan'ın hukuk bürosuna bağlı çalışan avukatlar, anne Yıldırım'ın çocuklarına kavuşması için didindi. Para hemen bankaya yatırılarak, icra müdürlüğünden tutuklama kararının düşümü yapıldı. Avukat Halil İbrahim Özgeriş, AK Parti il Başkanlığı'nın borcu ödemesiyle, tahliye işlemlerin bir an önce yapılması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Acilen fakslanan tahliye kararının ardından 24 saattir cezaevinde olan anne Yıldırım, saat 21.00 sıralarında özgürlüğüne kavuştu.

CEZAEVİ KAPISINDA İNANILMAZ MUTLULUK

Cezaevi önünde bekleyen çocuklarına sarılırken, gözlerinden süzülen mutluluk gözyaşlarına hakim olamayan anne Yıldırım, bin 500 lirayla dünyanın en mutlu insanı oldu. Yıldırım ailesinin gözyaşları belki de hayatlarından ilk kez mutluluk için aktı. Her bir yavrusuna tek tek sarılıp, öpen, bağrına basıp okşayan anne Yıldırım, mutluluğunu anlatmak için kelimeler bulamadığını söyledi. Cezaevine girdiği andan itibaren aklını kaçıracak gibi olduğunu söyleyen Yıldırım, ömrünün en uzun gününü geçirdiğini söyledi. Kendisi içeride, çocuklarının ise dışarıda yapayalnız olduğunu düşündükçe aklını kaçıracak gibi olduğunu anlatan anne Yıldırım, "Bana yeniden hayata bağlayan, beni yavrularıma kavuşturan herkese çok teşekkür ederim. Herhalde ben orada 3 ay kalsam içeriden cesedim çıkardı" diye konuştu.

ANNE VE ÇOCUKLARINDAN AK PARTİ İL BAŞKANINA ZİYARET ETTİ

Tahliye olur olmaz, çocuklarıyla birlikte, kendisine yardımda bulunan AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın'a teşekkür ziyaretinde bulunan anne Yıldırım, çile dolu hayatı kelimelere dökünce herkesi duygulandırdı. Kayınpederinin ölümünün ardından akli dengesini kaybeden eşinin 5 yıl önce evi terk ettiğini ifade eden Emine Yıldırım, "Ben okuma yazma bilmiyorum, annesiz ve babasız büyüdüm. Yıllardır, tek başıma, yavrularım okusun, annesiz babasız büyümesinler diye didindim. Hiç bir sosyal güvencem olmadan 12 yıldır çalışıyorum. Aldığım 500 liranın 250 lirası evimin kirasına gidiyor. Kalan kısmıyla da yavrularımı büyütmeye çalışıyorum. Engelli olan 24 yaşındaki yeğenimle ve çocuklarıma hem anne, hem de baba oldum. Tüm hayatımın dün tutuklanana kadar olduğunu düşünüyordum. Kafamı duvardan duvara vuruyordum. Hiç gülmeyen yüzüm sayenizde güldü. Hepinize teşekkür ederim" dedi.

AK PARTİ İL BAŞKANI, GÖZÜ YAŞLI ANNEYE İŞ SÖZÜ VERDİ

Gözü yaşlı anneye bundan sonra hep yanında olacaklarının sözünü veren Başkan Yalçın, "Keşke bu olay televizyonlara yansımadan haberimiz olsaydı da anında yardım edebilseydik. Keşke sen bırak bir günü bir saniye bile yavrularından ayrı kalmasaydın" dedi. Ayrıca Başkan Yalçın, kendisi okuma yazma bilmemesine rağmen çocuklarının eğitimi için saçını süpürge eden anneye bir hastanede sigortalı bir iş bulma sözü verdi.

AİLEDEN SORUMLU DEVLET BAKINI KONUYA EL ATTI

Bu arada Yıldırım ailesinin dramı, tüm Türkiye'yi ağlattı. Görüntülerden etkilenen aileden sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kaval, talimat vererek, konunun çözülmesini istedi. Görüntüleri izleyen onlarca kişi Yıldırım ailesine yardım edebilmek için televizyon kanallarını aradı. Bursa Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü ve İhlas Haber Ajansı'nın desteğiyle anne Emine Yıldırım adına bir hesap açılacağı öğrenildi. Hayırsever vatandaşlardan toplanan paralar Yıldırım ailesinin gıda, eğitim ve barınma ihtiyaçlarında kullanılacak.

EVİNDE

Kredi kartı borcu yüzünden tutuklanan ve çocukları gözyaşları içinde dramı anlatınca cezaevinden kurtulan Emine Yıldırım, evine koştu. Bir gecelik cezaevi hayatının ardından mutlu bir uyku çeken Emine Yıldırım, "Cezaevinde kalsaydım, orada da çalışır çocuklarıma bakardım" dedi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de evde tespit yaptı.

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın'ın borcunu ödeyip cezaevinden kurtardığı Emine Yıldırım, özgürlüğüne kavuşup hemen evine koştu. Evinde çocuklarından ayrı kaldığı dakikaların acısını çıkarmak istercesine yavrularına sarılan Emine Yıldırım, "Bu duruma gelmek istemezdim. Reklam yapmadık ama televizyona çıkmaya mecbur kaldık. Borcum bittikten sonra da yine çalışacağım. Hayırseverlere teşekkür ederim. Tek isteğim, okullarında başarılı olan çocuklarımın eğitimine destek olunması" dedi. Annelerine
kavuşan 12 yaşındaki Tolga ve ikizler Selvi ile Hatice (7), annelerine uzun uzun sarılarak hasret giderdiler.

Emine Yıldırım, "Bu olay beni şok etti. Yaşadıklarımdan sonra konuşmaya bile gücüm kalmadı. Çocuklarıma kavuştuğum için çok mutluyum. Artık bir an önce işime bakıp, çocuklarımla ilgilenmek istiyorum. Aslında büyük para değildi ama benim gücüm yoktu. Param olsaydı, zaten bunlar başıma gelmeyecekti. Reklam olmak istemedim. Benden habersiz evime gelip çocuklarımı görüntülemişler. Bu olay da beni çok etkiledi. Cezaevinden çıkamasaydım da orada çalışıp yine çocuklarıma bakardım" dedi.

Öte yandan, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri de sabah saatlerinde Emine Yıldırım'ın evine gelip. İncelemede bulundu. Aileye valilik tarafından da yardım yapılacağı, yardım hesabı oluşturulması için çalışmanın sürdüğü öğrenildi.

 

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

İLGİLİ HABERLER