Gündem
  • 29.7.2019 21:46

Akar Amerika'ya resti çekti!.. Ya siz yapın ya biz yaparız

Bakan Akar, tarafından görüşmede; ''Türkiye’nin ABD’den beklentisinin terör örgütü PKK / YPG’ye desteğini tamamen sonlandırması olduğu, Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceği, Türkiye’nin sadece kendi ülkesi ve milletinin güvenlik ve emniyetini değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenlik ve emniyetini istediği'' ifade etti.

GÜVENLİ BÖLGE
Güvenli Bölge ile ilgili ise Akar mevkidaşına ''Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan Güvenli Bölgeye ilişkin olarak, Türkiye’nin Güvenli Bölgede kontrolü sağlayabilecek tek uygun, yeterli ve yetenekli güç olduğu, Güvenli Bölgede yer alan YPG / PKK’nın tüm silahlarının toplanması, PKK / YPG’nin Güvenli Bölgeden tamamen çıkarılması, Güvenli Bölgenin, daha önce birçok kez açıkladığımız sebeplerden ötürü, 30-40 km. derinliğinde olması, PKK / YPG’nin bölgede yaptığı tüm tünel, mevzi ve tahkimatların imha edilmesi, Güvenli Bölgenin ABDile koordineli bir şekilde Türkiye tarafından kontrol edilmesi kriterlerine göre oluşturulması gerektiğini'' belirtti.

KENDİMİZ OLUŞTURURUZ
Akar mevkidaşına ''Sayın Cumhurbaşkanımızın da 26 Temmuz 2019 tarihinde ifade ettiği gibi, ABD ile ortak bir noktada buluşamazsak Güvenli Bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız'' ifadelerini kullandı.

F-35 programı ile ilgili olarak ise;Bakan Akar tarafından, Türkiye’nin, projenin sadece müşterisi değil, aynı zamanda yatırımcısı ve üretim ortağı olduğu,F-35 projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiği bir kez daha hatırlatıldı.

Güncellenme Tarihi : 29.7.2019 21:53

İLGİLİ HABERLER