Gündem
  • 10.2.2024 15:51

Akıntı TİHA Azerbaycan'da göreve başladı

Azerbaycan’da AKINCI TİHA dönemi başlıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve oğlu Haydar Aliyev AKINCI hangarının açılışı ve teslimat törenine katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve oğlu Haydar Aliyev AKINCI hangarının açılışı ve teslimat törenine katıldığı duyuruldu. Tesiste incelemelerde bulunan İlham Aliyev AKINCI TİHA’ların gösteri uçuşunu izledi. Törene katılan Selçuk Bayraktar tarafından paylaşılan görsellerde ise İlham Aliyev’in bir AKINCI TİHA’ya imza attığı görüldü.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar gelişmeyi X hesabından şu şekilde duyurdu:

“AKINCI’lar kardeş topraklardaki yeni yuvalarında. Azerbaycan’da Bayraktar #AKINCI hangarının açılışını ve teslimat törenini gerçekleştirdik. Birliğimiz daim olsun…”

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Azerbaycanlı pilotlar AKINCI TİHA eğitimlerini Türkiye’de tamamlamıştı!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Azerbaycanlı pilotların Bayraktar AKINCI TİHA eğitimlerini tamamladığı duyurulmuştu. Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov Haziran 2022’de yaptığı açıklamada, “(Teknofest Azerbaycan) Bizi ilgilendiren Akıncı ile de derinden tanış olduk. Ben bunu sır etmeyeceğim, bu istikamette Türkiye’de eğitim gören ilk takım birkaç güne Azerbaycan’a dönecek.” ifadelerine yer vermişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye arasında imzalanan askeri eğitim alanındaki iş birliği anlaşması çerçevesinde Azerbaycan Ordusu’na bağlı bir grup askerin AKINCI TİHA kursuna katıldığı belirtilmişti. AKINCI 5. Dönem Mezuniyet Töreni ile Azerbaycanlı kursiyerler sertifikalarını almıştı.

Resim

Türkiye’den Suudi Arabistan’a 60 adet AKINCI tedariki

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi 2023 yılının Temmuz ayında imzalanmıştı. Söz konusu sözleşmede Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari’nin imzaları yer almıştı.

4-8 Şubat tarihleri arasında Suudi Arabistan’da düzenlenen World Defense Show’da SAMI Defense CEO’su Walid Abukhaled’in Breaking Defense ile yaptığı söyleşide AKINCI TİHA ihracatına yönelik son gelişmeleri duyurmuştu. SAMI Defense tarafından yapılan açıklamada Bayraktar AKINCI TİHA’ların üretiminin bir  kısmının Türkiye’de geri kalan kısmının ise Suudi Arabistan’da üretileceği belirtildi.

Abukhaled, önemli sayısal verilerinin açıklanmasının Savunma Bakanlığı’nın inisiyatifine bağlı olduğunu belirtti ancak önemli bir kısmının Suudi Arabistan Krallığı’nda SAMI tesislerinde üretileceğini vurguladı. Ek olarak üretim hatlarını nitelendirmek için Baykar Teknoloji ile çalıştıklarını da aktardı.

Türkiye’ye yaklaşık 300 Suudi çalışanın gönderileceğini ve Baykar ile iş birliği yaparak doğru deneyimi edindikten sonra ülkeye geri dönüp AKINCI TİHA’yı üreteceklerini açıklayan Abukhaled sözlerine şöyle devam etti:

“Fikri mülkiyeti Türk olacak. Sadece uçağı Suudi Arabistan’da inşa ediyoruz. Yazılım konusunda, özel mühendisler gelip bizimle çalışacaklar. Eğer yazılım zaten hazırsa, yeniden inşa etmeyeceğiz, ancak bilgi transferi olacak.

Motorları sıfırdan üretmeyeceğiz. Aynı motorları alacağız. Gövde tamamen burada inşa edilecek ve aviyonikler Krallık’ta yapılacak. İki yıl içinde Akıncı’yı Suudi Arabistan’da inşa etmeye başlayacağız.”

Güncellenme Tarihi : 10.2.2024 15:55

İLGİLİ HABERLER