Yaşam
  • 16.7.2009 11:41

AMELİYATLA AYRILAN İKİZLER 10 YAŞINDA

Dedelerinin yanında yaz tatili geçiren ikizler, şimdi öğretmen olmanın hayalini kuruyor... Siyam İkizleri Semanur ve Sedanur, 1999 yılında dünyaya kalp ve karaciğerleri ile kaburgaları bitişik halde geldi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 13 Haziran 2000 tarihinde Dr. Daver Yeker ve ekibi 2 saat süren operasyonda Siyam İkizleri'nin karaciğer ve kalp zarını paylaştırıp, eksik kaburgaların yerine protez taktı.

Göğüs kafeslerinde de protez kullanıldı. Doktor Yeker'in o dönem "Bir bütün insan düşünün. Bütün metabolizma ikiye bölünüyor" diye tanımladığı ameliyat sayesinde yollarına ayrı ayrı devam edebilen Semanur ve Sedanur, 10 yaşına geldi. Güngören İncirli Bahçe İlköğretim Okulu'nda beşinci sınıfa geçen ikizler, karnelerini alır almaz Bartın'ın dünyaca ünlü Küre Dağları'nın eteklerindeki Aşağı Köyü'nde yaşayan dedeleri Adnan Alkan ile babaanneleri Şazimet Alkan'ın yanında gitti. Şimdi hem tarlada dedelerine yardım eden hem de tatil yapan kızların tek hayali ise birer bisiklete kavuşmak.

Yapışık geldikleri yaşamda yollarının bir gün tamamen ayrılacağının şimdiden farkında olan kızların bir başka ortak planı ise öğretmen olmak. Semanur, Türkçe öğretmenliğinin, Sedanur ise İngilizce öğretmenliğinin hayalini kuruyor. Tekstil işçisi baba Hasan Alkan ile anne Kezban Alkan ise "Çok üzüldük, zor günler geçirdik ama çocuklarımın yaşam sevinci tüm sıkıntılara bedel oldu" diyor.

BİSİKLET İSTİYOR

Siyam İkizleri ameliyatla ayrılmadan önce annelerinin kucağında (üstte). Dedesi ve babaannesinin yanına giden ikizler bisiklet istiyor.

(SABAH)

İLGİLİ HABERLER