Gündem
  • 6.10.2022 09:54

Amerika Libya ile yaptığımız anlaşmaya olumsuz baktı

ABD'den Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya tepki

ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama yapıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında imzalanan yeni mutabakat muhtırasına ilişkin, "Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun, Libya Milli Birlik Hükümeti'ne ülkenin dış ilişkilerine müdahale ya da uzun vadeli yükümlülükler doğuracak yeni sözleşmeler imzalamama yükümlülüğü getirdiğini" söyledi.

Sözcü, Washington'daki Yunan muhabirlerin Ankara ile Trablus arasında imzalanan mutabakat muhtırasına ilişkin sorusuna, "Tüm tarafları Doğu Akdeniz'de gerginliği arttırma riski taşıyan eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz." sözleriyle cevap verdi.

Ayrıca sözcü, "Türk hükümeti ile Libya geçici hükümeti arasında bir mutabakat zaptı imzalandığına dair haberlerden bilgimiz var ancak belgeyi henüz görmedik." ifadesini kullandı.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç de, "Türkiye ile Libya Milli Birlik Hükümeti arasında imzalanan ve hidrokarbonlar alanında karada ve denizde ikili bilimsel, teknik, teknolojik, hukuki, idari ve ticari iş birliğinin geliştirilmesini öngören Mutabakat Zaptı hakkında Yunanistan ve AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaların ülkemiz açısından hiçbir önemi ve kıymeti yoktur." ifadesini kullanmıştı.

Bilgiç, iki egemen devlet arasında iş birliğine yönelik bu anlaşmaya itiraz edilmesinin hem uluslararası hukuka hem de Birleşmiş Milletlerin temel ilkelerine aykırı olduğunu söylemişti.

Kaynak: Euronews

İLGİLİ HABERLER