Gündem
  • 30.5.2020 21:32

Amerika'da olaylar 30 şehire sıçradı, biri polis iki kişi öldürüldü

Amerika'da yangın büyüyor.. Olaylar şimdiden 30 büyük şehire sıçramış durumda.. Gösteriler sırasında birisi korucu birisi gösterici iki kişi vurularak öldürüldü.

Siyahi Amerikalı Floyd'un öldürülmesine yönelik protestolar artarak devam ediyor

ABD'nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar 4. gününde de devam ediyor.

Floyd'un salı günü yaşamını yitirmesi ABD kamuoyunda gündemin en önemli maddesi haline geldi.

Dün ABD'nin farklı kentlerine de sıçrayan gösteriler hız kesmeden devam ederken, Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, birçok eyalette göstericilerle polislerin karşı karşıya geldiği görüldü.

Olayların başlangıç noktası olan Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde yerel saatle 20.00'de başlayan sokağa çıkma yasağına rağmen bazı bölgelerde göstericilerin sokakta eylemlerine devam ettiği anlar kameralara yansıdı. Kentin 5. bölgesindeki bir polis merkezinin etrafını saran göstericilerin binaya girmeye çalıştığı bildirildi.

"Floyd için adalet", "nefes alamıyorum" ve "polis şiddetine hayır" gibi sloganlar atan göstericiler, Floyd'un ölümünde sorumluluğu olan tüm polislerin yargılanması taleplerini dile getirdi.

CNN merkez binası önünde gösteriler şiddete dönüştü

Öte yandan Atlanta kentinde bulunan Amerikan CNN kanalının merkez binası önünde toplanan yüzlerce gösterici polisle karşı karşıya gelirken, bazı göstericiler binanın girişindeki camları kırdı.

Polisin göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği göstericilerden bazıları binanın içine girmeye çalışırken gözaltına alındı. Polisle göstericiler arasındaki çatışma anları CNN tarafından uzun süre canlı olarak yayımlandı.

New York Şehri Polis Departmanı CNN'ye, memurlarının şehir genelinde gerçekleşen protestolar sırasında “onlarca” tutuklandığını söyledi.

“Olayların / hasarların / tutuklamaların çoğu Manhattan ve Brooklyn arasında gerçekleşti,” diyen NYPD protestoların artık azaldığını da sözlerine ekledi.

Daha spesifik ayrıntılar bugün polis tarafından açıklanacak.

İki Federal Koruma Servisi memurunun Cuma gecesi Kaliforniya, Oakland'da düzenlenen protestolar sonucunda ateşli silah yaralanmaları olduğunu söyledi.

Memurlardan biri yaralanmasından öldü.

Oakland Polis Departmanı CNN'ye verdiği demeçte, George Floyd'un ölümünü göstermek için en az 7.500 protestocu şehrin sokaklarına çıktı.

Protestocular şehir genelinde hasara yol açtı. Polisin açıklamasına göre, vandalizm, iş hırsızlığı, yangın söndürme ve polis memurlarına saldırı raporları var.

Tutuklamalar yapılırken, polis ayrıntı veremedi.

Diğer bölgelerdeki gösteriler de devam etti

Diğer yandan Washington DC'de Beyaz Saray'ın önünde, New York'un ise Brooklyn bölgesinde toplanan yüzlerce kişi Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünü protesto etti.

Brooklyn'de göstericiler polisle çatışırken, çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kentucky eyaletinin Lousville kentinde de devam eden gösterilerde yüzlerce eylemci dün de gösteri yaptıkları yerde bir araya gelerek polisi protesto etti.

Burada görev yapan WAVE 3 adlı yerel bir televizyonun muhabiri Kaitlin Rust, polisin attığı plastik merminin hedefi olurken, olay anı kameralara yansıdı.

Protestoların bazıları barışçıl, bazıları yıkıcı oldu. İşte insanların toplandığı şehirler:

Kaliforniya: Los Angeles, Bakersfield, Sacramento, San Jose, Oakland, San Francisco

Colorado: Denver

Gürcistan: Atlanta

Illinois: Chicago

Iowa: Des Moines

Indiana: Indianapolis, Fort Wayne

Kentucky: Louisville ( Breonna Taylor'ın ölümü ile ilgili ), Bowling Green

Louisiana: New Orleans

Nebraska: Lincoln

New York: New York

Massachusetts: Boston

Michigan: Detroit

Minnesota: Minneapolis

Missouri: Kansas City

Nevada: Las Vegas

Kuzey Carolina: Charlotte

Ohio: Columbus, Cincinnati, Kanton

Oregon: Portland

Teksas: Dallas, Houston

Virginia: Richmond

Washington: Seattle

Wisconsin: Milwaukee

Washington DC

Güncellenme Tarihi : 31.5.2020 09:11

İLGİLİ HABERLER