Gündem
  • 25.2.2024 00:00

Amerikalı senatörden sürpriz girişim.. Türkiye F-35 programına geri dönsün

ABD'den Türkiye için ortalığı karıştıracak F-35 çağrısı! Tam da Milli Muharip Uçak Kaan havalanmışken...

Amerikalı Senatör Jeanne Shaheen, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye yeniden verilmesi konusunda çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. 

Amerikalı Senatör Jeanne Shaheen, meslektaşı Senatör Chris Murphy ile birlikte Salı günü başkent Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kendilerini ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere üst düzey Türk yetkililerle görüşmek üzere Türkiye’deydi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Jeanne Shaheen'i kabul etti | Düzce TV

Shaheen, mülakatta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasının önemi ve geçtiğimiz günlerde ABD Kongresi tarafından onaylanan Türkiye’ye F-16 satışının ele alındığını söyledi.   

Shaheen, “NATO’nun ilişkilerimiz için önemini ve bunun gelecekte bir dizi konuda nasıl daha iyi ortaklık kurabileceğimizi düşünmemiz için bir fırsat olduğunu da konuştuk” dedi.   

Shahen, Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirirken şunları söyledi: “İki tarafın şu anda birlikte nasıl çalışabileceğine bakıyoruz. Görüşmemiz sırasında (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile) konuştuğumuz şeylerden biri de Afrika’da ortaklık yapabilme yeteneğiydi” dedi.   

Türkiye’nin Afrika’da, Amerika’nın sahip olmadığı ilişkilere sahip olduğuna dikkat çeken Shaheen, “Sadece bu ülkeler için değil, bence dünya istikrarı için de önemli olacak alanlarda birlikte çalışabiliriz” yorumunu yaptı.   

Türkiye’ye F-16 satışının önemine ilişkin bir soruya Shaheen, bunun ikili ilişkilerde yeni bir dönemin habercisi olmasını umduğunu söyledi. Shaheen, “Türkiye’yi çok önemli bir müttefik olarak görüyoruz. Türkiye Avrupa’nın en büyük ikinci ordusuna sahip ve bunun önemli olduğunu düşünüyoruz ve F-16’larla bu hava gücüne sahip olmak sadece Türkiye ve Avrupa’nın değil, aynı zamanda ABD’nin de güvenliği için çok önemli” dedi.   

Ankara ve Washington arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılıp çıkarılmaması konusunda ise ABD’li senatör iki ülkenin “aramızdaki bazı farklılıkları çözüme kavuşturduğunu” söyledi. 

Shaheen, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına yeniden katılmasını konuşmalıyız” dedi. Türkiye’nin F-35 programına yeniden katılması konusunda ise Shaheen bunun, “Konuşulmaya açık bir konu” olduğuna inanıyor.

Güncellenme Tarihi : 25.2.2024 01:38

İLGİLİ HABERLER