Ekonomi
  • 3.8.2009 00:00

ANZER BALININ KİLOSU 500 LİRA...

Yaylada açık artırma usulü ile 10 bin liraya alıcı bulan 4 kilo Anzer balı Cmhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’na gönderilmek üzere Rize Valisi Zekeriya Şarbak’a teslim edildi.

İkizdere İlçesi’nin Anzer Yaylası'nda 6’ıncısı düzenlenen Anzer Bal ve Turizm Şenliği’ne Rize Valisi Zekeriya Şarbak, İkizdere Kaymakamı Emre Çınar, Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş ile yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Yöre sanatçılarının sahne aldığı şenlikte Anzer balının bu yılki satış fiyatı da açıklandı. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, geçen yıl kilosu 480 TL olan Anzer balının bu yılki satış fiyatını yüzde 4.5 artışla 500 TL olarak açıkladı. Çatır, “Bu yıl ekonomik kriz nedeniyle artışı düşük tuttuk. 15 Ağustos tarihinden itibaren yaylada bal sağımı başlayacak. Hacettepe Üniversitesi’nden onaylı olan hakiki Anzer balını almak isteyen vatandaşlarımız kooperatifimize başvursun” dedi.

DEVLETİN ZİRVESİNE BAL
Şenlikte 10- 14 yaş arası kız çocuklarının katıldığı Bal Güzeli yarışması düzenlendi. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Şenlikte ayrıca açık Anzer balı açık artırma usulü ile satışa sunuldu. Kıyasıya süren açık artırma sonunda 4 kilo Anzer balını 10 bin liraya Anzer Su firması satın aldı. Anzer Su Yönetim Kurulu Başkanı Hızır Murtezaoğlu, 10 bin liraya satın alınan 4 kilo Anzer balının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a birer kilo gönderileceğini açıkladı. Murtezaoğlu, balları devletin zirvesine göndermek üzere Rize Valisi Zekeriya Şarbak’a teslim etti. Anzer yaylasındaki vadiye asılan yaklaşık 200 metrekarelik Türk bayrağı da dikkat çekti.

SAHTE BAL UYARISI
Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Osman Civelek, Anzer balının 400 çeşit çiçeğin yanı sıra 40’ı aşkın endemik bitki türünden üretildiğini belirterek, ”Başta kanser olmak üzere çok sayıda hastalığa şifa olduğu bilimsel denemeler sonucu kanıtlandı. Hacettepe Üniversitesi’nde çeşitli testlerden geçtikten sonra standartlara uygunluğu kanıtlanan ballar kooperatifimiz aracılığıyla satışa sunuluyor. Vatandaşlarımız bunun dışındaki ballara itibar etmemelidir. Sahte ballara dikkat edilmelidir“ diye konuştu.

VALİNİN ARAÇ KAPISI KİLİTLENDİ
Bu arada şenliğe katılan Rize Valisi Zekeriya Şarbak’ı taşıyan aracın kapısı, şoförün aracı çalışır halde bırakıp inmesi nedeniyle kapalı kaldı. Arka kapının camı uzun uğraşlar sonucu yerinden sökülerek kapı açılabildi. Bir süre aracın yanında bekleyen Vali Şarbak gazetecilere, “Niye çekiyorsunuz, bunu haber yapmanız ayıp olur, ama sizin işinize de karışmayayım” dedi. Vali Şarbak, yaklaşık yarım saatlik beklemenin ardından kapının camı yerine takılınca makam aracına binerek yayladan şehir merkezine hareket etti.

İLGİLİ HABERLER