Eğitim
  • 12.9.2013 02:16

Bakan Avcı'dan yalanlama...

Milli Eğitim Bakanı açıklamaların doğru olmadığını belirtti.

Orta öğretime geçişte bu yıl ilk defa uygulanacak sınavla ilgili öğrenci ve velileri rahatlatacak açıklama Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan geldi.

Nabi Avcı, "SBS kalktı 36 sınav geldi,12 yeni sınav yapılacak" gibi açıklamaların doğru olmadığını 8'inci sınıf öğrencilerinin birinci ve ikinci dönem 6 temel dersten toplam 12 sınava gireceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul'da düzenlenen 'Küresel Ortaklığın Geleceğini Örmek' konulu uluslararası bir konferansa katıldı.

Avcı, toplantı öncesi basın mensuplarının yeni sınav sistemi ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Milli Eğitim Bakanı, bazı basın organlarında yer alan "SBS yerine 36 sınav yapılacak" haberlerinin doğru olmadığının altını çizdi.

SBS kalktı 36 tane sınav geldi gibi bir durumun söz konusu olmadığını beliretyn Bakan Avcı sözlerine şu şekilde devam etti :"Okullarımızda zaten yapılmakta olan sınavları güvenilir hale getirmeye çalışıyoruz. Yeni bir sistemden de söz etmiyoruz. Çocuklarımız okullarına gidecekler kendi sınıflarında normal yazılı sınavlarına girecekler bu yazılı sınavlardan birer tanesi Milli Eğitim Bakanlığından gönderilen sorularla yapacağız cevapları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirilecek."

Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde yapılacak olan sınavların daha güvenilir olacağını ifade etti.

Sınavlar değerlendirilirken öğretmenlerin öğretmenler kendi sınıflarında olmayacaklar farklı sınıflarda gözetmenlik yapacaklarnı dile getiren Bakan Avcı "Bu yazılı sonuçlarını da daha sonra belli bir yüzde çerçevesinde orta öğretime geçişte kullanacağız. Velilerimizi telaşa sokmayın çocuklarımızı heyecanlandırmayın . 6 temel dersten birer yazılı yapacağımıza göre birinci dönem 6 yazılıyı kontrollü yapacağız ikinci dönem 6 yazılıyı kontrollü yapacağız demek ki 12 sınav bizim kontrolümüzde olacak 12 yeni sınav değil." dedi. 

İLGİLİ HABERLER