Ekonomi
  • 22.1.2023 16:07

Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş hızlı bir şekilde sürecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, katıldığı televizyon programında enflasyona ilişkin yaptığı açıklamalarda, "Enflasyon ayın 3’ünde açıklandığı zaman ciddi düşüşü millet hissetmeye başladı" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kanal 7'de yayınlanan 'Başkent Kulisi' programına katıldı.

Burada gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, merak edilen soruları da yanıtladı.

"Kasım ayındaki boynunu hafif bir kırdı aşağıya doğru"

Nureddin Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Aralık ayında baz etkisiyle de olsa enflasyon düşecek söyleminde bulunmaya başladık. Kasım ayındaki boynunu hafif bir kırdı aşağıya doğru. Aralık ayındaki enflasyonun düşüşü sadece baz etkisi değil, enflasyon hızındaki artışın düşmesinden de kaynaklanan bir sonuçtur. Beklentilerin, en alt seviyeye gelmiş olduğu nokta aralık ayıdır. Çünkü yazın en üst seviyeye yükselmişti. Yavaş yavaş aşağıya inmeye başladı ama dramatik düşüş aralık ayında oldu.

"Aralık ayı enflasyonu, enflasyon düşecek algısını getirdi"

Daha önce enflasyon yükselecek algısı vardı, aralık ayı enflasyonu, enflasyon düşecek algısını getirdi net olarak. 2021’den 2022’ye girdiğimizde moralleri bozacak kararlar aldık. Elektrik, doğalgaz fiyatları yükselmeye başladı. Her şeyin arttığı bir döneme girdik. Piyasa enflasyon olacak algısını bunlar pekiştirdi ancak bunu yapmak zorundaydık.

"Ciddi düşüşü millet hissetmeye başladı"

31 Aralık’tan 2023'e girdiğimizde doğalgaz, elektrik fiyatlarının düşmesi ile oluşan hava şu; zamlar yapılmadı tersine indirimler yapıldı. Enflasyon ayın 3’ünde açıklandığı zaman ciddi düşüşü millet hissetmeye başladı. Ocak ayında asgari ücretin artması, EYT kararları, enflasyonun şu anda çok düşük seviyeye geleceğini görüyoruz."

Güncellenme Tarihi : 22.1.2023 15:09

İLGİLİ HABERLER