Sağlık
  • 29.3.2012 13:54

Bakanlık faturayı medyaya kesti! Hırsızın hiç mi suçu yok?


ANKARA  - Kaza sonucu hayatını kaybeden bir gencin organlarının bağışlanması operasyonu için hastanenin fatura kestiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
      Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, 2008 yılında organ bağışı yapılan aileye fatura çıkarıldığı iddialarına ilişkin Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün talimatlandırıldığı ve olayın ivedilikle soruşturulduğu ifade edildi.
      Şevket Yılmaz Hastanesi'ne 22 Aralık 2008'de trafik kazası sonucu getirilen Alper Kayık'a gerekli acil ve yoğun bakım müdahalesinin yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
      ''Hastanın ardından beyin ölümünün gerçekleştiği tespit edilmiş ve ailenin onayı ile Alper Kayık'a ait organlar alınarak uygun alıcılara nakil için ilgili hastanelere gönderilmiştir. Haberde iddia edildiği gibi hastanın tedavi giderleriyle ilgili olarak aileye herhangi bir fatura tahakkuk ettirilmemiştir. Bakanlığımızın talimatıyla Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, fatura iddialarının gerçek dışı olduğunu 28 Mart 2012 (dün) itibarıyla basınla paylaşmıştır.
      Bu açıklamaya rağmen, maalesef bazı basın organları gerçek dışı iddiaları sayfalarına taşımıştır. Fatura iddiasının ilgililerle görüşme yapılmadan ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğümüzün açıklaması dikkate alınmadan haberleştirilmesi ciddi bir özensizliktir.
      Söz konusu haberlerin, organ bağışı konusundaki toplumsal duyarlılığı geliştirme çabalarına zarar verebileceğinin öngörülememiş olması medya sorumluluğu ve etiği açısından üzüntü vericidir.''

 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:14

İLGİLİ HABERLER