Yaşam
  • 31.8.2011 12:42

BALIKÇILARIN ''VİRA BİSMİLLAH'' HEYECANI

TRABZON (A.A) - Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, 1 Eylül'deki yeni av sezonu öncesinde bütün balıkçıların hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, bereketli bir dönem olması için hava ve deniz koşullarının uygun olduğunu söyledi.
Yeni sezon öncesi Karadeniz'de yaptıkları incelemelerde özellikle Bandırma ile Hopa arasındaki bölümde neredeyse her alanda iyi derecede palamut olduğunu tahmin ettiklerini anlatan Mutlu, ''Uzun bir bekleyişin ardından balıkçılarımız denize açılarak iş başı yapacaklar. Tek isteğimiz bol ve bereketli bir sezon olması. Eğer böyle olursa tüketiciler balığı rahatça evlerine götürebilecekler'' dedi.
Palamudun yanı sıra yeni sezonda istavritte de umutlu olduklarını vurgulayan Mutlu, şöyle konuştu:
''Balıkçılarımız denize açılmadan net bir şey demek yanlış olur. Ancak geçmiş yıllardaki tecrübelerimize baktığımızda hem palamut hem de istavrit açısından iyi bir gösterge var. Ancak burada diğer önemli bir konu balıkçılarımızın balıkları hazırlama şekli. Onların yapacağı iyi işçilik en az balığın kendisi kadar kıymetli.''
Kentte 15 yıldır balıkçılık yapan Recep Yılmaz ise yeni sezon öncesi kayık ve ağ hazırlıklarını bitirdiklerini belirterek, av saatini beklemeye başladıklarını vurguladı.
Denizde palamudun çokluğu konusunda iyi izlenimler edindiklerini belirten Yılmaz, ''Ama tabi ki biraz daha temkinli bir bekleyiş içerisindeyiz. Çünkü bazen beklediğiniz şeyi denizde bulamayabiliyorsunuz'' dedi.
Av sezonunda ilk rotalarının Samsun ve Sinop olacağını kaydeden Yılmaz, ''Bu seneki duruma baktığımızda umudumuz çok. Palamudun bereketli olması halinde bizim de yüzümüz gülecek. Bu anlamda yeni sezondan çok umutluyuz. Zaten umudumuzu bitirdiğimiz anda işimiz de biter. O yüzden her zaman umut doluyuz'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER