Gündem
  • 10.1.2014 00:03

'Başbakan tarafından görevlendirilmedik‘

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün açıklamaları sonrasındaki tartışmalar üzerine yaptıkları yazılı açıklamada, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmelerinin, tehdit etmelerinin ve 'soruşturmayı kapatın' demelerinin asla söz konusu olmadığını" bildirdi.

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem ‘soruşturmayı kapatın’ demem asla söz konusu değildir” derken, Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, “Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın demem' söz konusu değildir" dedi.
Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün, iddialarıyla ilgili, "Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu konuda da Sayın Öz'den doğru açıklama bekliyorum. İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, bu iki yüksek yargı mensubunun ismini açıklamamıştır. Açıklasaydı ve ismimi belirtseydi gerekli cevabı verirdim. Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesinden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul'da, Bursa'da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık 2013 günü Bursa'da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa'daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Tekrar ediyorum: Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın' demem asla söz konusu değildir. Açılan bir soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez” dedi.
     
"ÖZ'DEN DOĞRU AÇIKLAMA BEKLİYORUM"

Onursal Yargıtay üyeliğinden ayrı olarak Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi olarak görev yaptığını anımsatan Ömeroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
     
"Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu konuda da Sayın Öz'den doğru açıklama bekliyorum. İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz, bu iki yüksek yargı mensubunun ismini açıklamamıştır. Açıklasaydı ve ismimi belirtseydi gerekli cevabı verirdim.
     
"ZEKERİYA ÖZ İLE AİLECE GÖRÜŞÜRÜZ"

Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesinden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul'da, Bursa'da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık 2013 günü Bursa'da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa'daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Tekrar ediyorum: Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın' demem asla söz konusu değildir. Açılan bir soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez."

ÖZ NE DEMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinden alınarak Bakırköy Adliyesi'nde görevlendirilen Zekeriya Öz dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, "Yüksek Yargı kökenli olan, daha önceden tanıştığım ve saygı duyduğum iki kişi bizzat Sayın Başbakan tarafından bana gönderilmiştir. Bursa’da bir otelde görüştüğüm bu kişiler Sayın Başbakan’ın bana çok kızgın olduğunu, hakkımda ağır laflar ettiğini, bir mektup yazarak kendisinden özür dilemem gerektiğini, hükümete yönelik soruşturmaların derhal durdurulmasını, aksi takdirde zarar göreceğimi ve bunun sonuçlarının benim için ağır olacağını, emniyete neden gittiğimi, bunun herkesi çok kızdırdığını söylediler" ifadelerini kullanmıştı.

İKİ İSMİN ÖMEROĞLU VE CİRİT OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Açıklamanın ardından Öz'ün iddialarında yer alan iki ismin Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit olduğu öne sürülmüştü.

CİRİT’İN AÇIKLAMASI
Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise yaptığı açıklamada, Başsavcıvekili Öz'ü yakından tanıdığını ve ailece görüştükleri bir yargı mensubu olduğunu vurguladı. Cirit, Öz’ün iddialarıyla ilgili, "28 Aralık 2013 tarihinde ailemle birlikte memleketim Burhaniye'ye giderken, Bursa'da konakladığımız otelde akşam yemeğinde Sayın Öz ile ailece birlikte olduk. Ancak iddia edildiği gibi Sayın Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın demem' söz konusu değildir. Bilindiği üzere, hiçbir yargı mensubu aracılık veya tehdit gibi hususları kabul etmediği gibi hiçbir hukuk adamına da yakıştırmaz. Açılan bir soruşturma mutlaka olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmak zorundadır. Usul hükümleri bunu gerektirir. O nedenle 'soruşturmayı kapat' diye bir söylem anlamsızdır ve olamaz” ifadesini kullandı. 

24 SAAT SONRA YALANLAMA

Zekeriya Öz'ün açıklamasından tam 24 saat sonra Nihat Ömeroğlu'ndan iddialara yalanlama gelmiş oldu.

BAŞBAKAN HEMEN CEVAP VERMİŞTİ

Uzakdoğu gezisinde olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Zekeriya Öz'ün açıklamasından dakikalar sonra yaptığı açıklamada iddiaları 'yalan ve iftira' olarak nitelendirmişti.
 

İLGİLİ HABERLER