Gündem
  • 13.5.2024 11:00

Başkonsolos Cemil Çağdaş papaza şahadet parmağını gösterdi, ilk olarak AK Partili zıpladı

Lyon Başkonsolosu Cemil Çağdaş Yıldırım, papaz Olivier de Germay ile birlikte verdiği poz verdiği sırasında işaret parmağıyla şehadet manasında bir hareket yaptı. Papazla yan yana durmayıp bir adım önde poz veren Başkonsolos, malum çevreleri rahatsız etti.
Sözde muhafazakar Ahmet Hakan Başkonsolosu yerden yere vururken, AK Parti içerisinde de tepkiler yükseldi.
İşin ilginç yanı AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, konsolosu yerden yere vururken CHP'nin Lyon temsilciliği Başkonsolosa sahip çıktı.
Seçimi neden kaybettiğini araştıran AK Parti, bünyesine aldığı Orhan Miroğlu gibi tiplere bakmalı…

AK Parti kanadından da tepki yükseldi! ‘Ya ulusal ruha dönüşürse…’

Lyon Başkonsolosu Cemil Çağdaş Yıldırım’ın din insanı Olivier de Germay ile birlikte verdiği poza tepkiler gelirken, AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu “Ya bu ruh hali, bir ülkenin ulusal ruh haline dönüşürse, dünyayla barışık nasıl yaşanabilir?!” ifadelerini kullandı.

Cemil Çağdaş Yıldırım lyon

Türkiye'nin Lyon Başkonsolosluğu’nun resmi hesabından paylaşılan bir fotoğraf tepkilere neden oldu. Söz konusu fotoğrafta Lyon Başkonsolosu Cemil Çağdaş Yıldırım ve Lyon Başpiskoposu din insanı Olivier de Germay yer alırken, Yıldırım’ın Olivier de Germay ile yan yana durmaması ve sağ işaret parmağını yukarıya kaldırması dikkat çekmişti.

Tepkilerin ardından Lyon Başkonsolosluğu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı silmişti.

Sosyal medya hesabından bu fotoğrafı paylaşan AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, şunları yazdı:

“Lyon başkonsolosumuz, başpiskoposu ziyaret etmiş. İki insan iki ruh hali. Başpiskopos rahat. Konsolos beyin ruh hali ise çok farklı. Öne çıkma gayreti, işaret parmağı filan…

Olmaz da, ya bu ruh hali, bir ülkenin ulusal ruh haline dönüşürse, dünyayla barışık nasıl yaşanabilir?!”

https://i.medyaradar.com/storage/files/images/2024/05/12/scr-20240512-pekx-w8pw.png

Türkiye'nin Lyon Başkonsolosu Cemil Çağdaş Yıldırım'ın, ziyaret ettiği Hıristiyan din temsilcisi Lyon Başpiskoposu Olivier de Germay ile verdiği poz tartışmalara neden oldu. CHP Lyon Birlik Başkanı Nedim Koçak ise söz konusu fotoğrafın çekim hazırlığı esnasında çekilen bir fotoğraf olduğunu açıkladı.

CHP BAŞKONSOLOSA SAHİP ÇIKTI

Ekol TV'ye açıklamalarda bulunan CHP Lyon Birlik Başkanı Nedim Koçak, gündem olan fotoğrafla ilgili şunları söyledi:

“Biz Cumhuriyet Halk Partisi Lyon Birliği olarak konuyu araştırdığımızda, sayın Başkonsolosumuz sayın Başpiskoposu ziyareti oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirildiği bilgileriyle karşılaşıyoruz. Fotoğraf karesinin fotoğraf çekme hazırlığı esnasında çekilmiş olduğu diplomatik taamüller dışında bir görüntünün söz konusu olmadığı bize ulaştı. Ülkemizde çok zor ekonomik şartların milyonlarca insanımızı çok zor şartlarda yaşamaya mahkum ettiği şu günlerde bu tür suni gündemlerle gündem yaratma hem ülkemize hem de yurtdışında yaşayan bizlere çok büyük zarar vermektedir. Bu anlamda konunun muhataplarının en kısa sürede gerekli açıklamaları yapacağı beklentisiyle hakkı hukuku ve adaleti arayan her birimizin doğru bilgilerle konular üzerine giderek kimseye haksızlık ve saygısızlık yapılmasının önüne geçebiliriz duygu düşünceleriyle sizlerle kamuoyuyla paylaşma gereği duyduk.”

HABER7 YAZARI ZEKERİYE SAY ŞUNLARI YAZDI

Bunlardan bir tanesi de kâh başörtülülerle poz veren kâh camilere giderek gurbetçilere hitap eden Türkiye Lyon Başkonsolosu Cemil Çağdaş Yıldırım…

Bugüne kadar en ufak bir yanlışı görülmeyen ve beyefendiliğiyle tanıyanların takdirini toplayan Başkonsolos Yıldırım, nezaket ziyareti için gittiği sırada kendisini elleri poposunun üstünde bağlı, boynuna kocaman bir haçla ve ceketinin önü açık bir halde karşılayan Lyon Başpiskopusu Olivier de Germay’e misliyle mukabelede bulundu.

Bu durumdan rahatsız olan birileri, Fransız başpiskoposu bırakıp, ziyaret sırasında çekilen fotoğrafta bir adım önde duran, sağ el işaret parmağı ile şehadet işareti yapan ve ceketini tıpkı muhatabı gibi iliklemeyen Başkonsolos Cemil Çağdaş Yıldırım’ı hedef alarak linç etmeye kalkıştı.

Ahmet Davutoğlu’nun fonladığı öne sürülen Karar gazetesinin hafız yöneticileri ise bir adım ileri giderek hem “bu adam diplomat” diyerek Başkonsolos Yıldırım’ı hedef aldılar hem de hiç utanmadan “Monşerleri özledik” başlığı attılar.

Şimdi sizlere soruyorum…

Dönemin “çekingen, kokmaz-bulaşmaz, bir şişe şaraba ülkesini satma potansiyeline sahip monşerleri” mi iyiydi?

Yoksa gerektiğinde tavrını koymasını bilen Cemil Çağdaş Yıldırım gibi vatan evlatları mı?

Güncellenme Tarihi : 13.5.2024 10:41

İLGİLİ HABERLER