Gündem
  • 30.7.2018 12:59

Bedelli askerlik Erdoğan'ın onayına sunuldu

Yüzbinlerce kişinin beklediği bedelli askerlik yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuldu.

Bedelli askerlikle ilgili yasa teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmüş, ardından Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifinin, bedelli askerlikle ilgili maddeleri kabul edilmişti. Meclis'te kabul edilen Bedelli Askerlik Yasası son olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu.

1 MİLYON 340 BİN ASKER ADAYI FAYDALANACAK

Askerlik dönemine erişmiş pek çok asker adayının uzun bir süredir heyecanlı bekleyişe koyulduğu Bedelli Askerlik, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilerek merak edilen bütün detaylar netlik kazandı. Bedelli Askerlik uygulamasına başvurmak isteyen kişiler için gün sayısı belirlenerek 21 günlük Temel Eğitim sürecinden geçecekleri kararı alınırken, diğer taraftan ise yaş sınırı 25 ve ücret de 15 bin TL şeklinde kesinliğe kavuştu. Peki, meclisin onayıyla birlikte hayata geçirilecek yeni uygulamaya yaklaşık 400 bin civarında başvuru beklendiği dile getirilen Bedelli Askerlik başvuru tarihi nedir? 2018 yılı itibariyle yürürlüğe girecek yasadan 1 milyon 340 bin asker adayının yararlanabilecek.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU TARİHİ NE ZAMAN?

Bedelli Askerlik başvuru işleminde bulunmak isteyen asker adayları ''2018 Bedelli Askerlik Başvuru Tarihi'' araştırmasını tüm hızıyla sürdürüyor. Bedelli Askerlik sistemine başvuru gerçekleştirmek isteyen kişiler yürürlüğe girecek yasanın Resmi Gazete aracılığıyla yayımlanmasından itibaren 3 ay içinde yurt dışı temsilciliklerine yahut askerlik şubelerine başvuru fırsatına sahip olacaklar.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bedelli Askerlik başvuru tarihlerini/başvuruların ne zaman yapılacağını merak eden asker adayları bir yandan Bedelli Askerlik başvurularının nasıl yapılacağına dair sorgulamalarını hız kesmeden yürütüyor. Bedelli Askerlik başvuru işleminde bulunabilmek için öncelikle şayet Türkiye Cumhuriyetisınırları içinde ikamet ediyorsanız Bedelli Askerlik başvurusunu askerlik şubelerine, bununla birlikte ülke dışında ikamet ediyorsanız konsolosluk şubelerine bizzat yapmanız gerekmektedir.

Öte yandan Bedelli askerlik başvuru işlemini bizzat yapma şartı bulunmaktadır, yani vekaletle yahut posta ile gerçekleştirme imkanınız bulunmamaktadır.

Bedelli Askerlik başvurusunu gerçekleştiren asker adayına, ödemesi gereken miktar ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini içerisinde bulunduran bir belge teslim edilmektedir.

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyen kişi kendisine teslim edilen bu belgeyle birlikte bankaya gidip ödeme işleminde bulunmalıdır.

Son olarak ödeme işleminin gerçekleştirildiğine ilişkin bir asıl olmak üzere toplamda üç nüsha dekontu, Bedelli Askerlik başvurusunda bulunulan merkeze iletilmelidir.

Güncellenme Tarihi : 30.7.2018 13:03

İLGİLİ HABERLER