Gündem
  • 27.5.2022 10:24

Büyük ihanet!.. Amerika bize vermediği F-35'leri Yunanistan'a veriyor

Türkiye’ye verilmeyen F-35’ler Yunanistan’a veriliyor… ABD heyeti Atina’da

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos, ABD’den bir filo (20-24 adet) beşinci nesil F-35 tipi savaş uçağı satın alımı ile ilgili sürecin derhal başlatılacağını açıkladı.

Panayiotopulos, Atina’ya gelen “F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı Ofisi” (JSF PO – Joint Strike Fighter Program Office) heyeti ile görüştü.

2028’DE TESLİMAT

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre ABD Savunma Bakanlığı ve üretici Lockheed Martin firması yetkililerinden oluşan heyet, önümüzdeki günlerde, F-35’lerin konuşlanıdırılmasının düşündüğü Larisa (orta Yunanistan) ve Araksos (Mora Yarımadası) hava üslerinde incelemelerde bulunacak. Maliyeti en az 3.5 milyar Dolar olarak hesaplanan 20-24 adet F-35 uçağı satın alımı için ilk resmi süreç, Yunanistan’ın “niyet mektubu” göndermesiyle başlayacak. Söz konusu mektubun temmuz ayında gönderileceği öne sürüldü. Ardından 2 yıl sürmesi beklenen müzakereler yapılacak. Yunanistan’a ilk F-35’in 2028’de teslim edilebileceği hesaplanıyor.

‘MİLLET GEÇİNEMİYOR’

Buna karşı, Eski Savunma Bakanı ve eski Genelkurbay Başkanı Evangelos Apostolakis, dün Skai televizyonundaki demecinde “Türkiye bizi tehdit ediyor diye, ne silah sistemi varsa satın alma çılgınlığına giremeyiz. Her aklından geçeni, her istediğini alabilecek bir devlet değiliz. Çok büyük ekonomik zorluklar var. Millet geçinemiyor” dedi. Apostolakis ayrıca “Türkiye’nin ABD’den F-16 uçakları alma konusunda iyi yolda olduğu görülüyor. Başbakan Miçotakis’in ABD ziyaretinde, F-16’ların Türkiye’ye verilmeyeceğine ilişkin önemli bir sinyal da görmedik. Türkler, günün birinde F-35’leri de alacak” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’YE VERİLECEK F-35’LER İDDİASI

Daha önce Yunanistan basını Türkiye için üretilen F-35’lerin Yunanistan’a verileceğini iddia etmişti. ABD’li senatörler Bob Menendez ve Marco Rubio da  ‘ABD-Yunanistan savunma iş birliği’ tasarısında, Türkiye için üretilen F-35 uçaklarının Atina yönetimine verilmesini önermişti. Son gelişmelerin ardından ABD’nin Yunanistan’a vermeyi planladığı F-35’lerin Türkiye için üretilenler olduğu iddiası yine gündeme geldi. Türkiye’ye karşı hava sahası üstünlüğü kurmaya çalışan Yunanistan, Fransa’dan 18 adet Rafale savaş uçağı satın almış, ardından bu sayıyı 24’e çıkarmaya karar vermişti.

ÇAVUŞOĞLU: ABD’NİN DENGE POLİTİKASINDA SAPMA GÖRÜYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına da tepki gösteren Çavuşoğlu, “Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD’nin denge politikasında sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık” dedi.

İLGİLİ HABERLER