Gündem
  • 23.6.2014 13:10

Çetin Doğan’dan Balyoz heyeti hakkında suç duyurusu

Anaysa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararının ardından tahliye edilen Balyoz davası hükümlüsü Çetin Doğan, eski özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetini Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet etti. Doğan dilekçesinde, Anayasa Mahkemesi'nin ‘hak ihlali’ kararını gerekçe gösterdi.
AYM’nin Balyoz davasında ‘hak ihlali’ olduğu yönündeki kararı üzerine davanın tüm hükümlü sanıkları tahliye edilmişti. Davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Çetin Doğan, mahkeme heyeti hakkında suç duyurusunda bulundu.
Avukatı aracılığıyla HSYK’ya dilekçe gönderen Doğan, Mahkeme Başkanı Ömer Diken, üyeler Ali Efendi Peksak, Murat Üründü ve Aytekin Özanlı’yı şikayet etti. Şikayete gerekçe olarak AYM’nin 18 Haziran 2014 tarihli ‘hak ihlali’ yönündeki kararı gösterildi.
Dilekçede, askeri raporlar ile avukatların yurtdışından ve üniversitelerden aldıkları bilirkişi raporlarının özetlerine de yer verildi. Doğan dilekçesinde, “Yargılama sırasında, iddia konusu askeri müdahaleyi önlediği ileri sürülen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün dinlenmesi talep edilmişse de bu taleplerimiz de gerekçesiz olarak reddedilmiştir” dedi.
Dilekçede, “Anayasa Mahkemesi'nin 18 Haziran 2014 tarihli kararı ile BM Keyfi Tutuklamaları Önleme Çalışma Grubu'nun 01 Mayıs 2013 tarihli kararında yer alan Adil Yargılanma Hakkı'nın ihlal edilmiş olduğuna dair tespitler çerçevesinde, kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2010/283 E sayılı dosyasında kasıtlı olarak sistematik hukuka aykırı karar ve uygulamalar gerçekleştiren şikayet edilen hakimler Ömer Diken, Ali Efendi Peksak, Murat Üründü ve Aytekin Özanlı hakkında soruşturma başlatılmasını vekaleten arz ve talep ederiz” denildi.

İLGİLİ HABERLER