Gündem
  • 29.1.2020 10:45

CHP’de skandal! Kılıçdaroğlu’ndan çok tartışılacak atama

HDP ile kol kola olup sözde demokrasi vurgusu yapan CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir skandala imza attı. CHP’nin Kırklareli ilçe kongre seçimlerinde delegeler tarafından seçilmesi gereken Divan Başkanı, Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla genel merkezden atandı.

"Demokrasi" naraları atan ve her fırsatta Türkiye düşmanlığına soyunarak eleştirilerde bulunan CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili bir skandal daha ortaya çıktı. CHP’nin Kırklareli ilçe kongre seçimlerinde delegeler tarafından seçilmesi gereken Divan Başkanı, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla genel merkezden atandı.

Kırklareli ilçe kongrelerinde CHP'nin parti tüzüğünde bile olmayan bir uygulamaya gidildi. İlçe delegeleri tarafından seçilmesi gereken Divan Başkanı, iki genel başkan yardımcısının imzasıyla belirlendi. Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ile Muharrem Erkek'in imzasıyla 22 Ocak 2020 tarihinde imzalanan genelge, Kırklareli CHP İl ve ilçe başkanlıklarına gönderildi.

Akşam'da yer alan habere göre yazıda şu ifadelere yer verildi, "Kırklareli ili Merkez ilçesinde 26 Ocak 2020 tarihinde Pazar günü yapılacak olan ilçe kongre seçiminde, Divan Başkanlığı görevini yürütmek, kongrenin tüzük-yönetmelik hükümlerine uygunluğunu izlemek ve denetlemek üzere Tekirdağ Milletvekili Sayın İlhami Özcan Aygün görevlendirilmiştir" denildi.

Sosyal medyada paylaştı

Kılıçdaroğlu tarafından Divan Başkanı olarak Kırklareli'ne gönderilen İlhami Özcan Aygün, pazar günü Twitter hesabından "Genel Merkezimizin görevlendirmesiyle Divan Başkanlığını yaptığım Kırklareli'nde CHP Merkez ilçe kongresindeyiz" mesajını paylaştı.

Tüzük ihlal edildi

Oysa parti tüzüğünde Divan Başkanının seçilmesiyle ilgili 39'uncu Madde çok açık: Kongre üyeleri ya da partililer arasından bir başkan, kongre üyeleri arasından bir başkan yardımcısı ve en az bir yazman seçilir."

160 partili disipline verilmişti

Seçimlere bağımsız girerek belediye başkanı olan eski CHP'li Mehmet Siyam Kesimoğlu'na destek veren 160 partili, disipline verilmişti. Beylikdüzü'ndeki kongrede ise Divan Başkanı seçilen Muharrem Erkek, İmamoğlu'nun desteklediği Taşkın Özer'i tek aday yapmak isteyince partililer üzerine yürümüştü.

Güncellenme Tarihi : 29.1.2020 10:47

İLGİLİ HABERLER