Gündem
  • 21.9.2022 12:40

CHP heyeti bölücü ve din düşmanı kuruluşları besleyen Alman Vakfında görüntülendi

CHP heyeti Almanya’da ‘foncu’ vakfı ziyaret etti

Almanya'ya giden CHP heyeti, Alman Sosyal Demokrasi Partisi ve Friedrich Ebert Vakfı'nı ziyaret etti. Friedrich Ebert Vakfı, Türkiye'de desteklediği bazı yayın organları ve 'STK'lar ile dikkat çekiyor.

featured

Almanya’ya giden CHP heyeti, Alman Sosyal Demokrat Parti‘ye (SPD) yakınlığıyla bilinen ve Alman devleti tarafından finanse edilen Friedrich Ebert Vakfı‘nı (Friedrich Ebert Stiftung) ziyaret etti.

Resim

Ziyareti sosyal medya hesabından paylaşan CHP milletvekili ve PM üyesi Yunus Emre, “Almanya programımızı Friedrich Ebert Vakfı ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ne yaptığımız ziyaretlerle tamamladık. Üç gün süren programda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunları başta olmak üzere pek çok konuyu etraflıca ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Emre’nin yanı sıra CHP’nin Yurt Dışı Örgütlenmelerinin başına getirilen çiçeği burnunda Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat da yer aldı.

CHP Heyeti Alman Federal Meclis Üyeleri SPD’li Dietmar Nietan ve Macit Karaahmetoglu ile görüştü. Görüşmenin içeriğine dair bir bilgilendirme yapılmadı.

Resim

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI CHP HEYETİYLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Temmuz ayından Türkiye’ye gelen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bir otelin odasında sırasıyla CHPHDP ve İYİP heyetlerini kabul etmişti. CHP heyeti adına Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre katılmıştı.

Liberal fikirleriyle tanınan CHP’li vekil Yunus Emre, “Kürt sorunu” üzerine araştırmaları ve “açılımcı” fikirleriyle biliniyor.

Yunus Emre, geçen yıl karıldığı bir programda Türkiye’nin 1951’de imzaladığı Cenevre Sözleşmesine koyduğu, Avrupa dışı ülkelerden gelen yabancıları mülteci olarak kabul etmeyeceği coğrafi şerhi kaldırmasını önermişti.

CHP’li Eskişehir Belediyesi ise Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın finanse ettiği “Mor Haritam” projesini geçen ay açıklamış ve bu TESEV bağlantısına sadece Veryansın TV dikkat çekmişti.

İlgili haber: Hangi belediye TESEV ile iş birliğini ilan etti

TÜRKİYE KARŞITI FAALİYETLERİ DESTEKLEYEN VAKIF

Adını Almanya’da Weimar Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Friedrich Ebert’ten alan bu vakıf, Türkiye’de Türkiye düşmanlarını fonlamasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’de ayrılıkçı fikirleri savunanları, muhalif görünümlü bazı yayın organlarını, sözde kadın derneklerini, sığınmacı ve kaçak savunucularını, Lgbt oluşumlarını destekleyen Friedrich Ebert Vakfı, Almanya’da Alevi cemaatini ve Türk toplumunu bölen “Ali’siz alevilik” fikrinin finansal destekçileri arasında.

Friedrich Ebert Vakfı‘nın Türkiye’de en yakın olduğu kurumlar arasında Soros bağlantılı TESEV geliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluTESEV’in kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Friedrich Ebert Vakfı’nın partnerleri arasında Osman Kavala‘nın kurduğu “Anadolu Kültür“, sözde soykırım savunuculuğu yapan Hrant Dink VakfıMedyascopeGazeteDuvarDaktilo1984 ve Bianet gibi liboş yayın organları da var.

NECİP HABLEMİTOĞLU’NUN DİKKAT ÇEKTİĞİ VAKIF

Suikaste kurban giden yazarımız Necip Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” kitabında yer alan Friedrich Ebert Vakfı ve Heinrich Böll Vakfı da yer alıyordu.

Hablemitoğlu bu kitapta, Alman vakıflarının Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik ve mezhepsel ayrılıkları körüklediğini savunuyordu.

Hablemitoğlu, öldürülmeden bir yıl önce yayımladığı Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası adlı kitabında, “Konrad Adenauer Vakfı, Körber Vakfı, Alexander von Humboldt Vakfı, Friedrich Ebert Vakfı, Friedrich Naumann Vakfı, Heinrich Böll Vakfı, Hans Seidel Vakfı özellikle dikkat çekenleridir” demişti.

Habelmitoğlu, Alman Orient Enstitüsü, Goethe Enstitüsü, Alman Kültür Merkezi, Georg Eckert Enstitüsü ve Fian Örgütü’nün Türkiye’deki faaliyetleri ve hibe politikalarının izlenmesi gerektiğini vurgulamıştı.

MURAT ŞİMŞEK – VERYANSIN TV

İLGİLİ HABERLER