Dünya
  • 29.1.2020 23:59

Çin'de hangi hayvanların neresi yeniyor? İşte cevabı

Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından gündeme gelen 'Her şeyi yerlerse böyle olur' algısı sonrası dikkat çeken bir araştırma gündeme geldi. İşte Çinlilerin yediği bazı şeyler...

Çin yemek kültürü denince "Masa hariç dört ayaklı her şeyi, gemi hariç yüzen her şeyi ve uçak hariç uçan her şeyi yerler" algısı bulunuyor.

Çin yemek kültürü denince "Masa hariç dört ayaklı her şeyi, gemi hariç yüzen her şeyi ve uçak hariç uçan her şeyi yerler" algısı bulunuyor. Uygarlık tarihinde çok sayıda salgın hastalığın Asya ve özellikle Çin kaynaklı olmasının bu nedenle tesadüf olmadığı ve vahşi hayvanlarda hala modern tıp tarafından tanımlanmamış 1,7 milyon virüs çeşidinin bulunduğu belirtiliyor.

Peki Çin'de gerçekten hangi hayvanlar yeniyor? Koronavirüs'ün çıkış merkezi olan Vuhan'daki Huanan Balık Pazarı ile başlayalım. Burada çeşitli egzotik vahşi yaşam türleri satılıyor. Aralarında yavru kurtlar ve misk kedisi gibi kolay akla gelmeyecek canlılar bulunuyor.

Örneğin bir önceki 'Şiddetli Akut Solunum Sendromu' olarak kategorize edilen SARS virüsü misk kedisi ile ilişkilendirildi. Bundan da önce 2002-2003 yıllarında yüzlerce kişinin ölümüne neden olan SARS virüsü de yarasalar ile ilişkilendirildi. Bilim insanları yarasadaki virüsün önce kedigillere bulaştığı oradan da kedileri yiyen insanlara bulaştığını düşünüyor.

Pazarda yok yok

Pazardaki kasaplarda tavuk, koyun, domuz, tavşan, köpek, tilki, ceylan, timsah, dev semender balığı, yılan, sıçan, dağsıçanı, tavuskuşu, devekuşu, kirpi, kunduz, porsuk, yarasa, koala, eşek ve deve gibi toplamda 112 farklı et çeşidi mevcut. Yine de bu sayı ülke genelinde neredeyse ayrımsız şekilde tüketilen tüm deniz canlılarını saymak için yeterli değil.

Bu kasapların websitelerindeki tanıtımlarda "Taze kesilip dondurulmuş, evinize kadar servis" gibi ifadeler yer alıyor.

Bu türler arasında özellikle yarasa ve sıçanlarla ilgili 'sağlığa iyi geldiği' gibi iddialar Çin'de oldukça yaygın ancak bu iddiaları destekleyecek bilimsel hiçbir kanıt bulunmuyor.

Farklı kültürel lezzetler

Akrep gibi zehirli ve ölümcül kabul edilen bazı canlıların yanı sıra farklı kültürlere itici gelebilecek hayvan organları ve yan ürünlerini de bu uzun listeye eklemek mümkün.

İşte bazı örnekler:

Koyun penisi:

 

Ton balığı gözü:

Kuş yuvası çorbası:

Horoz testisleri:

Haşlanmış ördek embriyosu:

'Bin yıllık yumurta': Kül ve çamurda 100 gün bekletilerek jelatinleşmiş ördek yumurtası

Güvercin çevirme:

YENİ AKİT

Güncellenme Tarihi : 29.1.2020 23:45

İLGİLİ HABERLER