Gündem
  • 1.2.2023 14:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç'e tüm kapıları kapattı

Türkiye ile İsveç arasındaki NATO üyeliği görüşmeleri devam ederken, aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Kur'an provokasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'e üyelik kapılarını sonuna kadar kapatmasıyla sonuçlandı.

'EVET DEMEYECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Finlandiya konusunda bakışımız olumludur, İsveç boşuna uğraşma NATO'ya alınmana 'evet' demeyeceğiz." dedi.

ÇAVUŞOĞLU: SOMUT ADIM GÖREMEDİK

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Özellikle İsveç'ten somut bir adım göremedik. Finlandiya'nın üyeliğiyle ilgili daha az sorun var. Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anlamalarını bekliyoruz' dedi.

Çavuşoğlu şu şu ifadelerle devam etti;

Bu ülkeler başvuru yaptıklarında endişelerimizi dile getirdik. Madrid’de 3’lü mutabakat imzalandı. Ben kendi ülkem adına imzaladım. Bu iki ülkenin taahhütleri var. İsveç’te yeni hükümet kuruldu.

Çok daha güçlü bir hükümet görüyoruz. Siyasi bir irade ifade etmiş olmalarına rağmen henüz somut bir adım göremedik. Özellikle İsveç’te somut adım göremedik. Dostlar ve müttefikler olarak birbirimizin meşru güvenlik kaygılarını anlamalıyız.

Türkiye her zaman NATO’nun açık kapı politikasını destekleyen ülke oldu. Bizim güvenlik endişelerimizin de karşılanması gerekiyor.

Güncellenme Tarihi : 1.2.2023 14:16

İLGİLİ HABERLER