Gündem
  • 10.7.2009 00:00

'CUMHURİYET TEK TSK'YA ZİMMETLİ DEĞİL!..'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı, askerlere sivil yargı yolunu açan yasanın demokratikleşme açısından önemli bir aşama olduğunu belirten Özbek, ‘Fakat Türkiye’nin gerçekten sivilleşebilmesi için yasa değişiklikleri yeterli değil, tamamen yeni bir Anayasa hazırlanmalı’ dedi.

27 Mayıs 1960 darbesi öncesi yaşanan 9 Subay olayına dikkat çeken Özbek, ordu içindeki cuntanın yine cuntacılar tarafından yargılandığını ve beraat ettiğini vurguladı. Özbek, yeni düzenlemeyle bu tür durumların önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak döneminde cuntacılığın tasfiye edildiğini anlatan Özbek, daha sonra ise aydın sınıfının kışkırtmasıyla ordu içinde bir ayaklanma kültürü oluşturulduğunu kaydetti.

Zaman Gazetesi muhabiri Emre Soncan’ın hazırlayıp sunduğu Samanyolu Haber Radyo’da yayınlanan PolitikAnkara programına konuk olan Emekli Yarbay Şenol Özbek ilginç açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin TSK’ya ait olduğu kadar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı’na da ait olduğunu vurgulayan Özbek, darbecilere şöyle seslendi:

MEB’de görev yapan 200 memur beline silah takıp bakanı düşürse, ülke tehlikede dese, bu 200 memura bu devlet teslim mi olacak? İşte aynen böyle de birilerine silah darbe yapsın diye de verilmedi”. Albay Dursun Çiçek’e ait olduğu iddia edilen irticayla mücadele planını da yorumlayan Özbek şunları söyledi: “Belgede komitacı ağzıyla, karargâh ağzının birbirine karıştığı bir üslup kullanılmış. Bu belgenin Komuta kademesine sunulmadığını düşünüyorum. Eğer bu belge gerçekse devletin tüm kurumları bu belgenin kim için hazırlandığını bulmalı”.

CAFESİYASET.COM

İLGİLİ HABERLER