Gündem
  • 17.1.2015 15:44

Davutoğlu Cumhuriyet'e sert çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, karikatür provokasyonuna imza atan Cumhuriyet Gazetesini ve ona sahip çıkan CHP’yi hedef aldı.

Davutoğlu'nun hedefinde Cumhuriyet gazetesi ve CHP vardı başbakan davutoğlu,chp,Cumhuriyet gazetesi

Aydın’da partisini il kongresinde konuşan Başbakan Davutoğlu, dünyanın hiçbir yerinde Hazreti Peygamber’e hakaret edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Başbakan, "Maalesef Türkiye’nin manevi Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Adnan Menderes gibi milletin bekası ve demokrasi yolunda darağacına yürüme noktasında bir saniye bile tereddüt etmeyeceğiz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Aydın İl Teşkilatı’nın 5. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Başbakan Davutoğlu’na Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen kongrede Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu eşlik etti. Yaşanan yoğun izdiham nedeniyle güçlükle salona girebilen Davutoğlu, sloganlar ve alkışlar eşliğinde çıktığı kürsüden partilileri ve vatandaşlara hitap etti. Türk tarihinden bugüne kadar geçen zaman dilimindeki devlet büyüklerini ve Aydınlıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, merhum Başbakan Adnan Menderes’i de unutmadı. Aydın’ın Türk tarihinde ve Kurutuluş Savaşı’nda önemli bir yeri olduğuna işaret eden Davutoğlu, “AK Parti’nin felsefesi olan istiklal ve demokrasi Aydın’da tecelli ediyor. Aydın’ın efeleri düşmana karşı ayaklanarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında öncü rol oynadılar. Bizde AK Parti olarak bu yolda istiklal ve demokrasi bilinciyle hareket ettik. AK Parti olarak dünyanın her yerinde milletimizin istiklal ve onurunu sahip çımaya ve Türk bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz. İnşallah Haziran seçimlerinde Aydın’ın efeleri ve bacıları öyle bir ayağa kalkacak ki Aydın demokrasi ve istiklalin omurgası olacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE KİMSEYE BOĞUN EĞMEYECEK”
Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne kadar önemli mesafeler katettiğine işaret eden Başbakan Davutoğlu, “Aydın’ın simgesi Demirci Mehmet Efe ve Yörük Ali Efe, 2001 Türkiye’sini görselerdi acaba ne düşünürlerdi? 2002 Türkiye’si bir IMF memuruna hesap vermek zorunda idi. Aydın’ın efeleri bugünkü Türkiye’yi görselerdi, ‘İşte bizim görmek istediğimiz Türkiye bu, dünyaya boğun eğmeyen Türkiye bu’ derlerdi. İnşallah Türkiye, hiç kimseye boğun eğmeyecek. 2002 yılında kendi tankını bile tamir edemeyen Türkiye, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın talimatıyla kendi savaş uçağının projesini çizmiş ve 2023’de kendi savaş uçağını yapacak bir Türkiye Cumhuriyeti’ne dönüştü. Millet AK Parti’de buluştu, başını kaldırdı, ayağa kalktı bir daha oturmamak üzere. Herkese hesap sorabilecek yeni Türkiye bu” şeklinde konuştu.
Berlin ve Brüksel’de gurbetçilerin gösterdiği ilgiden övgüyle söz eden Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“AK Parti’den önce Avrupa’daki herhangi bir ortama girdiğimizde başımız eğik girerdik. Çünkü Türkiye 5 cente bile mahkumdu. Ama şimdi ‘Ah bir sorsalar da, ben Türküm diye haykırsam’ diyoruz. Efelerin hiç yoktan özgürlüğüne kavuşturduğu bu ülkeyi ebediyete kadar yaşatmak istiyoruz. Biz iktidara geldiğimde yurt dışında 163 temsilcilimiz vardı, şimdi 228 temsilcimiz var. Dünyada kendi bayrağını başka yerlerde dalgalandırabilen 6’ıncı büyük ülkeyiz. Biz nerede olursak olalım başımız diktir. Paris’te dünya liderleriyle yürüdüğümüz gibi dünyanın her yerinde milletimizi temsil ediyoruz.”

“CHP, HAKARET EDENLERE SAHİP ÇIKTI”
Fransa’daki terör saldırısı ve ardından yaşananlara değinen Davutoğlu, şöyle konuştu:
“Dünyanın hiçbir yerinde Hz. Peygambere hakaret edene sessiz kalmayız, atıl durmayız. Hz. Peygamberin onuru bütün insanlığın onurudur. Alemlere rahmet olan yüce Peygambere yapılacak herhangi bir saldırıya izin vermeyiz, sessiz de kalmayız. Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından bu karikatürleri yaymaya çalışanlar oldu. Bu karikatürleri basmaya çalışanlara CHP sahip çıktı. Biz her yerde terör ve şiddete karşı çıkarız. Ama hakarete karşı sessiz kalmayız. Hz. Peygambere karşı yapılan hakarete karşı sesimizi yükselttik ve yükseltmeye de devam edeceğiz.”

“CHP 2 AYDA ŞİŞLİ’Yİ DÜZELTEMEDİ”
2 ayda önemli reforma paketleri açıkladıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya liderlerini ağırladığı ve kendisinin de yurtdışı ziyaretlerde bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, “CHP, 2 aydır acaba Şişli’de düzeni nasıl sağlarız diye uğraşıyor. Bütün kirli çamaşırları ortaya çıktı. Seçimden önce adaydan istifa etmesi için yazı almışlar. Bu nasıl seçim? İstifa etmeyince birbirlerini tehdit etmişler. Sayın Kılıçdaroğlu, arabulucu tayin etmiş ama o da olmamış. Bir Şişli’yi bile idare edemeyenler, Türkiye’yi nasıl idare edecekler. Biz hiçbir tehdit ve baskıya boyun eğmeden yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“HER BİRİMİZ BİRER MENDERES’İZ”
Başbakan olduğunda ilk ziyaret ettiği yerlerden birisinin Adnan Menderes’in mezarı olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, şunları söyledi:
“Mezar başında ‘Milletin bekası ve demokrasi yolunda senin gibi darağacına yürüme noktasında bir saniye bile tereddüt etmeyeceğiz’ dedim. Her birimiz birer Menderes’iz. Biz başbakanlığı, başhadim olarak görürüz. Bizim tek derdiğimiz milletimize hizmet etme ve onlarla birlikte geleceğe yürümektir. Nasıl ordu içindeki bazı yapılar o dönem Adnan Menderes’i idama götürmüşlerse, sonradan oluşan benzer girişimlere asla izin vermedik. Sayın Cumhurbaşkanımız, 12 yıllık iktidarı döneminde sayısız girişimle karşı karşıya kaldı. 17 ve 25 Aralık’ta milletten destek almayan paralel yapı, milletin iradesine karşı çıktı ama bu sefer karşılarında kaya gibi duran AK Parti vardı. Bu paralel çete, onun arkasındaki işbirlikçileri ve Türkiye’deki destekçileri var. CHP’nin bir milletvekili bununla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu’na bir maddelik soru yöneltmiş ve bir CHP Aydın Milletvekili ‘Eskiden kurtulma imkanımız vardı, şimdi ordu da yok’ deme zilliyetinde bulundu. Darbelerin arkasına gizlenip, bir de utanmadan Adnan Menderes’in memleketinden oy istiyorlar. Aydın bize Menderes’in emanetidir. Biz Aydın’a sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onun için Aydın’ın da demokrasiye sahip çıkması gerekiyor. Adnan Menderes’e yaptıklarını yapmaya çalıştıkları Recep Tayyip Erdoğan milletin iradesiyle bugün Cumhurbaşkanı oldu. Biz sadece milletin huzura çıkar ve sadece ona hesap veririz.”

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının sonunda salondaki kalabalığa “Ülkemizin istiklaline sahip çıkmak, kendi tankımızı, kendi savaş uçağımızı ve kendi gemimizi yapmak için Haziran seçiminde AK Parti’ye sahip çıkmaya ve yüzde 50’yi geçmeye hazır mısınız?” diye sordu. ‘Evet’ cevabını alan Davutoğlu, Aydın’dan en az Türkiye ortalamasında oy beklediklerini sözlerine ekledi.

Kongrenin ardından Vali Ayyıldız’ı makamında ziyaret eden Davutoğlu, Muğla kongresine katılmak üzere Aydın’dan ayrıldı. Bu arada Başbakan Davutoğlu’nun Aydın programı öncesi Aydın-Denizli karayolu Form Kavşağı’nda bulunan üst geçit ile Davutoğlu’nun Aydın’a ulaşmasının ardından Yedi Eylül Mahallesi İzmir Bulvarı’nda bulunan üst geçide izinsiz pankart asmaya çalışan TGB Aydın Şubesi üyeleri gözaltına alındı.

geçmişine hakaret eden karikatürleri basanlara CHP sahip çıktı" dedi

İBRAHİM KILINÇ - MEHMET BARLAS
AYDIN

 

İLGİLİ HABERLER