Dünya
  • 25.9.2021 21:15

Densiz İran Milletvekilleri Azerbaycan ve Türkiye'yi hedef aldı

İranlı vekil Azerbaycan’ı hedef aldı

Daha önce "Karabağ Savaşı'nda Ermenistan'ı desteklemeliydik" açıklaması yapan İranlı vekiller, yine Azerbaycan'ı hedef aldı. İranlı milletvekili Mohammad Reza Ahmadi, "Bakü yöneticileri Türkiye sayesinde elde ettikleri zaferi kendilerinden bilip vehme kapılıyor. Sizin küçük ülkenizin tarihi bizim en genç milletvekilimizden bile azdır" diyerek haddini aşan sözler kullandı.

Son dakika: İran'dan Azerbaycan ile ilgili küstah çıkış! Skandal açıklama -  DÜNYA Haberleri

Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmasından İran'ın duyduğu rahatsızlık, bu kez de İranlı milletvekili Mohammad Reza Ahmadi tarafından küstahça sözlerle dillendirildi.

"SİZİN KÜÇÜK ÜLKENİZİN TARİHİ..."

Twitter hesabından açıklama yapan İranlı vekil, Azerbaycan Cumhuriyeti yerine Bakü Cumhuriyeti ifadesini kullanarak "Bakü yöneticileri Türkiye sayesinde elde ettikleri zaferi kendilerinin sanıp vehme kapılıyor. Sizin küçük ülkenizin tarihi bizim en genç milletvekilimizden bile azdır" dedi.

"ERMENİSTAN'I DESTEKLEMELİYDİK"

Karabağ Zaferi sonrası İran’lı milletvekili Mahmud Ahmedi Bilaş da "Karabağ Savaşı'nda diplomatik terbiyeyi bir kenara bırakıp Ermenistan’ı desteklememiz gerekliydi. Gelecekte Azerbaycan'dan topraklarımızı geri almalıyız. Türkiye’ye yönelik uluslararası yaptırımları 'kayıtsız şartsız' desteklemeliyiz" demişti.

İranlı milletvekili Bilaş: Azerbaycan'dan o topraklar geri alınmalı ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırımları desteklenmeli

İran’lı milletvekili Mahmud Ahmedi Bilaş, ülkesinin dış politikası hakkında yaptığı konuşmada "Karabağ Savaşı'nda diplomatik terbiyeyi bir kenara bırakıp Ermenistan’ı desteklememiz gerekliydi. Gelecekte Azerbaycan'dan topraklarımızı geri almalıyız" dedi. Bilaş, İran'ın Türkiye’ye yönelik uluslararası yaptırımları 'kayıtsız şartsız' desteklemesi gerektiğini söyledi.

İran’ın Şazand kenti milletvekili, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi üyesi Mahmud Ahmedi Bilaş, Ermenistan’ı desteklemeyi ülkesinin dış politikasında önemli bir ilke olarak gördüğünü söyledi.

"Karabağ Savaşı'nda Ermenistan'ı desteklemeliydik"

Meclis oturumunda açıklamalarda bulunan Bilaş, “Karabağ savaşı sırasında, diplomatik terbiyeyi bir kenara bırakarak Ermenistan’ı desteklememiz gerekliydi. Bugünkü Azerbaycan Cumhuriyeti ile Güney Kafkasya’nın bazı kısımları gerçek ve tarihi belgelere göre İran anavatanının bir parçası olup, gelecekte bir şey olduğunda, bu bölgeler anavatanlarına, İran’a iade edilmelidir. İran, Türkiye’ye yönelik Avrupa ve Amerika yaptırımlarını kayıtsız şartsız desteklemelidir” dedi.

İLGİLİ HABERLER