Gündem
  • 30.9.2018 15:37

Devlet Bahçeli, Kızılcahamam'da konuşuyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam Kampında açıklama yapıyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam'da gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu ve TBMM Grubu ortak toplantısının kapanış oturumu sonrasında basın toplantısı düzenliyor.

MHP Lideri Bahçeli, Kızılcahamam'da konuşuyor

Bahçeli'nin konuşmasının satırbaşları şöyle:

AF TEKLİFİ

Şartlı ceza indirimi teklifimiz, 24 Eylül'de TBMM'ye sunuldu. Eksiğiyle fazlasıyla teklif bizzat MHP'ye aittir. Dürüstüz, tutarlıyız, sözlerimizi tutacağız. Kararlıyız, başaracağız. Bize bağlanan ümitleri heba etmeyeceğiz. Türkiye tutuklu ve hükümlü sayısı itibariyle Avrupa'da ilk sıradadır. Bu tablo kaygı vericidir. Tarihin hiçbir donemde suç ve suçlu tamamen sıfırlanamamıştır. Bazı suçlar affedilemez... Bunlar terör suçları, çocuk ve kadın katliamcıları, kasten insan öldüren katillerdir. Biz bir defa infaz sürelerinde 5 yıllık ceza indirimi öneriyoruz. İç barışa katkı sağlamak, toplumsal kucaklaşmayı sağlamlaştırmak, cezaevlerinde birikmeleri sadeleştirmek, FETÖ'cü savcıların tahribatını gidermektir. Rahşan Affı tekerrür ediyor, Çakıcı affı geliyor diyenler acele ve ezbere konuşanlardır. Biz teklifimizin tartışılmasını istiyoruz.

Uyuşturucu konusunda kimse bize ayar veremez. MHP uyuşturucu baronlarıyla kıyasıya mücadele eden ahlaki zihniyete haizdir. Kalemlerini silah olarak kullanan zavallılar tehditleriniz bize karşı kullanması dikkat çekicidir. Bu insanları topluma kazandırmak için inisiyatif üstlenmeyelim mi? Baklava çalan çocuğa diklenen, sıra baklavacı FETÖ'cülere geldiğinde bize ne anlatmak istiyor?

Teklifimiz konuşulsun, TBMM'de müzakere edilsin. Uzlaşma sağlanan suçlarla ilgili gereği yapılsın. Şartlı ceza indiriminin sosyal boyutlarını da düşünüyoruz. Elbette, mağdurların üzerinde yaratacağız travmaları değerlendiriyoruz. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur diyor. Bu yaklaşıma saygı duyuyoruz ama hukuken temeli olmadığını da biliyoruz. Kanun teklifimiz meşrudur. Hedef ve niyet halistir. Cezaevleri pimi çekilmiş bomba gibidir. Bu konuda alınan kararlar ittifaktan bağımsızdır.

YEREL SEÇİM MESAJI

Mahalli idareler seçimine yaklaşık 6 aylık süre kalmıştır. Çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Belediye başkan adaylarımızı tespit ediyoruz. 31 Mart'a kazanç-kayıp prizmasından bakamayız. Türkiye'nin çıkarları, bekası, tarihi haklarını dikkate alıyoruz. Samimiyiz. Cumhur ittifakının müessir olmasını ümit ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi zaafa uğramasın beklentisindeyiz.

MHP hiç kimseye, hiçbir çevreye muhtaç ve mecbur değildir. Bizim derdimiz, Türkiye'dir, Türk milletidir. Cumhur İttifakının diri ve dik duruşunun devam ettirmesidir. İnancı büyük olanın iddiası da büyüktür. MHP, işte budur. Biz zafer hırsızı değiliz. Biz başkalarının başarıları üzerine kuluçkaya yatacak değiliz. Ormanda yangın varken, bahçeyi tahta bariyerlerle çevirmenin ne kadar şuurlu tercih olduğunu değerlendiririz. 30 Mart'a 2023'ten önce son barajı olarak yorumluyoruz. Cumhur İttifakı'nın milli görev ve sorumluluğunu görüyoruz. "Birinci partiyiz her yerde aday çıkaracağız" sözlerine ihtiyaç yoktur. Her ilden aday çıkarmak her partinin hakkıdır. Parti olarak İBB aday çıkarmayacağız. Sözümüzden çıkarmayacağız. Her seçim bölgesinde, her büyükşehir, il ve beldede adaylarımız olacaktır ve milletimizin huzuruna çıkacaktır. Muhabbet edeceksek ederiz ama resmi görüşmeleri saptırmanın amacı yoktur. Cumhur ittifakına taktiksel bakmıyoruz.

Cumhur İttifakı bizzat cumhurun iradesine dayanmaktadır. Cumhur İttifakı gücünün farkındadır. Bu ittifak yaşayacak, dosta da düşmana da kalıcı mesaj olacaktır. Aday seçimi merkez yoklaması şeklinde olacaktır.

SORU-CEVAP

* Cumhurbaşkanımızla bir görüşme olmamıştır. Talep gelirse görüşürüz.

"Siyasetimiz istikrarlıdır, aynen korunacaktır. İlkelerimiz ileriye taşınacaktır. Ülkülerimiz heves ve heyecanla daha da yükseklere çıkarılacaktır. MHP samanlıkta iğne aramaz, karambole atış yapmaz, çölde deve izi saymaz. Ne yapacaksak açıkça, mertçe yaparız. Yaptığımızı da adam gibi açıklarız. Saklayacak, gizleyecek ayıbımız olmadığından müsterih bir vicdanla hareket ederiz. Biz ki siyasi ömrü yarım asrı bulan, fikri mazisi 1,5 asra ulaşan MHP'yiz.

Kampımız ülke, bölge ve dünya meselelerinin ağırlaştığı bir dönemde gerçeklemişmiştir. 24 Haziran seçimlerinden sonraki ilk toplantımızda siyasetin ilgi konusuna giren konular değerlendirilmiştir. Gayet verimli geçmiş ve umut verici olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin muhtevası, ilke ve esasları, mahalli idareler seçimiyle ilgili projeksiyonlar, yeni ekonomik program, af teklifimizin kapsamı analiz edilerek aktarılmıştır.

"Türkiye maliyetli haçlı akınına maruz kaldı"

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin ardından Türkiye'yi sıkıştırmayı, siyaset ve ekonominin mukavetini kırmayı amaçlayanlar faaliyetlerini ağırlaştırdılar. İç ve dış çevreler krize oynadı. Sözde dost ve müttefik ülkeler Türkiye'ye tavır aldılar. Despot ruhlular, mevziye girdiler. Döviz kurları üzerinde baskı kurdular. Sandıktan umudunu kesen yerli işbirlikçiler aynı şemsiye altında toplandılar. Doğruya doğru Türkiye bir krize değil, ekonomik maliyetli haçlı akınına maruz kaldı.

Türkiye'nin üzerinde 2 yıldır her türlü numarayı çevridiler. Dövizdeki oynamalar öyle kritik noktalara geldi ki, Türkiye'nin önü perdelendi. Türkiye ekonomisini altüst etmek için kurulan tezgah bozuldu. Döviz fiyatındaki kontrolsüz artışlar frenlendi. Merkez Bankası ve PPK gecikmeli de olsa devreye girdi. Faiz ve enflasyondaki tırmanışlar milletimizi rahatsız etmiştir. Hayat pahalılığı artmış, stokçuluk yapan ahlaksızlar haksız kazanç peşine düşmüştür. Türkiye şiddetle sallanırken, meşrebi bozuklar mutlaka afişe edilmelidir. Fırtınanın şiddeti ne kadar kuvvetli olursa olsun bedenimizle, imanımızla duvar çekeceğiz. Türk milleti özlediği ve hak ettiği refaha ulaşacaktır.

"Biz CHP gibi olamayız"

Gerek yeni ekonomik program ve diğer önlemler kalıcı, kararlı şekilde uygulandığı müddetçe bahar havası çok uzak olmayacaktır. Yaprak dökümünden memnun olmak insaflı değildir. Aynı siperde olduğumuzu dile getirdim. Milletimiz işsiz ve yoksul kalırken, hükümet yıpranır mı yıpranmaz mı tartışmalarına girmek, Trump'ın emellerinden farksızdır. Biz CHP gibi olamayız. Türkiye kaybederse hepimizin kaybedeceğine inanırız. Sabilerimizin, yavrularımızın çilesi üzerine siyaset hilesi kuramayız. Eleştirilecek konular varsa elbette hükümeti eleştiririz. Taşı gediğine koymaktan gecikmeyiz.

Cumhurun ittifak tercihine sadakat gösteririz. Millet ne diyor ona bakarız. Ekonomide açık ve gedikler büyürse, buradan işsizlik, yoksulluk girmez, bugüne kadar girenler de yalnızca bunlar da olmamıştır. Siyasal buhran, bağımsızlığımızın gölgelenmesi tahrikler olarak sükun edecektir.

Milli beka önemlidir, ülke güvenliği hayatidir. Terörle sonuç alamayanlar, Gezi'yle istediklerini bulamayanlar, darbe girişimiyle istediklerini alamayanlar ekonomik vurgunla istediklerini almamıştır. Biz bu vatandan, bu bayraktan asla ama asla ödün vermeyeceğiz. Türkiye'yi yiğitçe destekleyeceğiz.

Önümüzdeki süreçte bölgesel hadiselerin ilerleyişi, Irak ve Suriye'deki gelişmeler, Fırat'ın doğusu ve batısındaki arayışlar, yeni hükümet sisteminin kökleşmesi, FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele, ekonomideki normalleşme, af teklifimiz

 

İLGİLİ HABERLER