Sağlık
  • 29.4.2015 12:44

Doğal detoks hacamat

Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, bedenin mevsimsel değişikliklere adapte olabilmesi için, vücuttaki toksinlerden arınması gerektiğini belirterek ‘Hacamat’ yöntemi hakkında bilgi verdi.

Doktor Portakal, “Özellikle bugünlerde faydasını gördüğümüz Hacamat kupa tedavisini bir detoks işlemi. Normal kan alma yönteminden çok farklı, çünkü cildimizin altında lenfatik dolaşım denilen bir dolaşım daha var. Damardan alınan kanda vücudumuz için faydalıdır, oksijeni azalmış kan alınır ama hacamat kupa tedavisindeki yöntem ile cilt altındaki lenfatik dolaşım harekete geçtiği için faydasını hemen görüyoruz. Vücuttaki en oksijeni azalmış olan kan alındığı için vücudumuzda bir hafiflik kaslarımızda bir esneklik olur. Hacamat kupa tedavisi baş ağrısından yorgunluğa, hormon problemlerinden metabolik problemlere kadar birçok yöntemde faydalıdır” dedi.

“HACAMAT’IN ŞİMDİ TAM ZAMANI”
Hacamat kupa tedavisi için özellikle ilkbahar aylarının tam zamanı olduğunu belirten Mehmet Portakal sözlerine şöyle devam etti; “Rahatsızlığa göre ilkbahar ve sonbahar aylarında öneriyoruz. Bu yöntemin vücutta belli noktaları var ve hastalığa göre yapılıyor. Önemli olan problem neredeyse o bölgeyi iyi tespit edip özellikle akupunktur noktalarına anatomik bölgelerinde enerji santralleri vardır. Oraya uygulandığında sonuçlar da çok güzel oluyor. Hacamatın bir önemi de bizim için Peygamber Efendimizin de bu yöntemi uygulamış ve arkadaşlarına önermiş olması. O yüzden özellikle kameri ayların 15’inden sonra dolunaydan sonraki tek günlerde önerilir. Ama akut bir problem varsa her zaman da yapılabilir. Biz hastalarımızda özellikle bu aylarda sabah yorgunluğu varsa özellikle kas romatizmalarında, bahar yorgunluğunda başka nörolojik problemler migren ya da kişide hormonal ya da metabolik bazı problemler varsa vücuttan detoks işlemi gerçekleştirildiği için çok güzel sonuçlarını görüyoruz. Güzel bir tamamlayıcı tıp yöntemidir. Başka bir rahatsızlığı olan hastalarımız normal tedavilerine devam edebiliyor. Bu tedaviden sonra kişinin yaşam kalitesinin çok kısa sürede yan etkisiz ilaç kullanmadan ve ekonomik olarak arttığını söyleyebiliriz.”

“İYİ SONUÇ İÇİN HİJYEN ŞART”
Mehmet Portakal, hacamat tedavisinde hijyen kurallarına dikkat edilmesini gerektiğini söyleyerek, uyarılarda bulundu. Protakal, “Hacamattan güzel sonuç alınabilmesi için önemli olan hijyen kurallarına dikkat edilmesi, uygun yere yapılmasıdır. Hijyen çok önemli çünkü çok önemli bir işlem medikal bir işlem ama bazen merdiven altı yerlerde uygulandığını görüyoruz. Artık Sağlık Bakanlığımız da böyle tamamlayıcı tıp yöntemlerinin doktor kontrolünde uygulanmasını, hastane ortamında uygulanmasını özellikle öneriyor. Bu konuda çalışmalar var. Hacamat yaptırmaya karar verenler bu konuda uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmaları iyi olacaktır’’ şeklinde konuştu.

HALİL İBRAHİM PARLAK 

 

İLGİLİ HABERLER