Gündem
  • 9.8.2022 15:54

DP’li Enginyurt'un saldırısına uğrayan Gazeteci Latif Şimşek’ten açıklama

Gazeteci Latif Şimşek, televizyon programında yaşanan tartışma sonrası DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt ile korumasının kendisine saldırmasının ardından, "Bu olay resmen bir kumpastır" dedi.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, 6 Ağustos günü TV 100’de katıldığı televizyon programında bir diğer konuk Gazeteci Latif Şimşek ile tartışmıştı.

Yayın sırasında sinirlenen Enginyurt, yerinden kalkarak Şimşek’in üzerine yürümüş ve yaşanan tartışma nedeniyle yayına ara verilmişti.

Darbedilmişti

Tartışma devam ederken, Cemal Enginyurt ile birlikte kanala gelen ve resmi bir görevi bulunmayan şüpheli Emrah Topal ise Şimşek’i darp etmişti.

Saldırgan tutuklandı

Gerçekleşen olaylar kameralara anbean yansıdı. Konuya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılırken, şüpheli Emrah Topal, çıkarıldığı nöbetçi hakimlik tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaşanan tüm bu olaylar sonrası İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Gazeteci Latif Şimşek, yaşanan olayda herhangi bir taraf olmadığını, herkesin bu olaydan ders çıkarması gerektiğini söyledi. Bu tür konularda gazetecilerin tek vücut olmadığı takdirde gazetecilere saldırmanın kolaylaşacağını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız geçmiş olsun dileklerini iletti"

"Çok sayıda gazeteci, siyasetçi dostum aradı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçmiş olsun dileklerini iletip olayın takipçisi olduğunu söylediler. Genel Başkanlar Mustafa Destici, Doğu Perinçek, İbrahim Çelebi, CHP’den, AK Parti’den, MHP’den çok sayıda siyasetçi arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Ama meslektaşlarımdan da benim adımı vererek bir kınama yapmalarına gerek yok. Bir gazeteciye yapılan saldırıya tepki göstermeleri gerekiyor. Yoksa doktorların başına gelen olaylar bir süre sonra gazetecilerin de başına gelmeye başlarsa, gazeteci arkadaşlar ‘Bunun tedbirini niye önceden almadık’ diye dövünebilirler."

 

DP’li Enginyurt ile korumasının saldırısına uğrayan Gazeteci Latif Şimşek’ten açıklama #1

 

 

"Gerekli tüm davaları açacağım"

Olaya ait görüntülerin yayımlanmasına kendisinin izin verdiğini, bu sayede yaşanan olayların ortaya çıktığını anlatan Şimşek, "Kendisiyle (Cemal Enginyurt) stüdyoda canlı yayın sırasında yüz yüze geldik. Orada herhangi bir harekette bulunmaması, teke tek olduğumuz bir ortamda buna cesaret edememesi, ardından yayın kesilince korumaları demeye de dilim varmıyor, beslemelerinin içeriye girip Cemal Enginyurt’un talimatıyla bana saldırmaya başlamalarıdır. Sonrasında da ekranlarda gördünüz zaten. Gerekli bütün davaları açacağım. Koruması zaten tutuklandı. Cemal Enginyurt’la ilgili onun da saldırısı görüntülerde var. Hem de azmettirici olarak şikayetçiyiz kendisinden. Dokunulmazlığı kaldırılırsa yargılanmaya başlayacak." diye konuştu.

"Gültekin Uysal çok sert ifadelerde bulunmuş kendisine"

Olaydan sonra DP’li Enginyurt tarafından yayımlanan özür mektubunu eleştiren Latif Şimşek, mektubun Enginyurt ile Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın tartışması sonrası yayımlandığını vurgulayarak, "Özür mektubu gibi bir şey değil. Adam benden özür dilemek yerine benden başka herkesten özür diliyor. İki gün sonra gelen bir özür. Sıkışınca, tepkiler bu kadar çoğalınca, siyasi hayatının bittiğini anlayınca böyle bir özür yayımlamak zorunda kaldı. Bana gelen bilgilere göre de Gültekin Uysal çok sert ifadelerde bulunmuş kendisine. Partiyi zor durumda bıraktığını, bu şiddet olayının Demokrat Parti ile özdeşleşeceğini ve bu nedenle gerekeni yapmasını istemiş, Gültekin Uysal ile tartışmışlar. Onun üzerine böyle bir özür açıklaması yaptı ama bu özürden başka her şeye benziyor." dedi.

 

DP’li Enginyurt ile korumasının saldırısına uğrayan Gazeteci Latif Şimşek’ten açıklama #2

 

 

"Bu resmen bir kumpastır"

Cemal Enginyurt’un korumalarını saldırtacak hiçbir şey yapmadığını, yalnızca karşılıklı bir tartışma yaşandığını belirten Şimşek, olayın kumpas olduğunu iddia ederek, "Ortada hiçbir şey yokken, böyle bir şey yapılması bunun önceden hazırlanan bir kumpas olduğunu gösteriyor. Resmen bu bir kumpastır. Önceden planlayarak, düşünerek o hareketi yapacaklarını bilerek gelmişler stüdyoya. Cemal Enginyurt bilerek ortamı gerdi. Benim de ona kişilik olarak aynı sertlikte cevap vereceğimi biliyordu. Olayların geleceği noktayı bildiği için zaten yayına girmeden önce 8 kişi gelmişler televizyona. Dışarıya çıkıp onlarla konuşmuş. Muhtemelen orada planladılar. ‘Ben ayağa kalktığım zaman siz de içeriye girin’ hesabı yapıldı. ‘Yayın kesildikten sonra dalarsınız’ dedi demek ki. Çünkü Pınar Ardor’a yayının kesilip kesilmediğini soruyor. Yayının kesildiğini söyledikten sonra beslemelerine işaret edip, emir verip benim üzerime saldırtıyor.ifadelerini kullandı.

 

DP’li Enginyurt ile korumasının saldırısına uğrayan Gazeteci Latif Şimşek’ten açıklama #3

 

 


 

İLGİLİ HABERLER