Gündem
  • 31.10.2023 22:00

Dünya genelinde Yahudilere saldırılar başladı.. Evlerinden çıkamıyorlar

İsrail'in vahşeti bütün dünyada Yahudi düşmanlığına yol açtı. Her ülkede Yahudi kuruluşlar saldırılara uğrarken, O ülkelerin Yahudileri sokaklara bile çıkamaz oldu.
İslam ülkelerinde değil Amerika ve Avrupa'da Yahudilere yönelik saldırılar hızla yayılıyor
Netanyahu'nun özellikle kadın ve çocuk katletmesi insanların Yahudileri düşman görmesine sebep oldu.

Antisemitism in the United States - Wikipedia

YAHUDİLERİ ÖLDÜRÜN

Gazze savaşının alevlendirdiği Yahudilere yönelik açık nefret dünya çapında artıyor..

Londra'da Yahudi restoranı tahrip edildi

Los Angeles'ta "Yahudileri öldürün" diye bağıran bir adam, bir ailenin evine girmeye çalıştı. Londra'da oyun parkındaki kızlara "pis kokuşmuş Yahudiler" oldukları ve kaydıraktan uzak durmaları gerektiği söylenip kovuldu.  Çin'de Yahudileri parazitlere, vampirlere veya yılanlara benzeten paylaşımlar sosyal medyada hızla çoğaldı ve milyonlarca beğeni aldu.

It's not just New York: Anti-Jewish attacks are part of a wave of 'more  violent' hate crimes

Golders'ta dua etmek için gittiği sinagogun önünde konuşan 62 yaşındaki Anthony Adler, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Yahudi olmak için en korkutucu dönem bu. Daha önce de sorun yaşadık ama hayatım boyunca işler hiç bu kadar kötü olmamıştı. İnsanlar bizi cani olarak görüyor" dedi. Green, Londra'nın büyük bir Yahudi cemaatinin bulunduğu bir mahallesi.

Rise in Anti-Semitic Incidents Goes Beyond Recent Violent Attacks - WSJ

Üç Yahudi okulunu işleten Adler, öğrencilere yönelik saldırı korkusu nedeniyle 7 Ekim'den sonra bunlardan ikisini geçici olarak kapattı ve üçünün de güvenliğini artırdı.

"En büyük korkumuz toplumumuza, ailelerimize, çocuklarımıza rastgele bir saldırı yapılmasıdır" dedi.

Another Brazen Assault On A Jewish Man Caught On Video - CBS New York

Amerika Birleşik Devletlerinde Yahudi karşıtı olayların sayısı, önceki yıllara kıyasla yüzde birkaç yüz kat arttı.

Antisemitik olayların çoğu sözlü taciz, çevrimiçi hakaret veya tehditler, duvar yazıları ve Yahudi mülklerinin, işyerlerinin veya dini öneme sahip sitelerin tahrif edilmesinden oluşuyor. Fiziksel saldırılar önemli bir oranı temsil etmektedir.

Ortak noktalardan biri, İsrail'in Gazze'yi bombalaması sonucu binlerce Filistinlinin ölümüyle ilgili öfkenin, genel olarak Yahudilere yönelik sözlü veya fiziksel saldırının gerekçesi olarak öne sürülmesi ve buna çoğunlukla İsrail'in uzun tarihine dayanan karalamalar ve kinayelerin kullanılması eşlik ediyor. 

Victim Breaks Down in Footage From Aftermath of Brutal Anti-Semitic Attack  in France (PHOTOS/VIDEO) - Algemeiner.com

Bağımsız bir insan olan Fransa'nın CNCDH üyesi siyaset bilimci Nonna Mayer, "Çatışma hakkındaki görüşleri ne olursa olsun, İsrail hükümetinin politikasını son derece eleştirseler bile, Yahudiler onlar için İsrail'le eşittir, Filistinli çocukları öldürmekle eşittir" dedi.

HERHANGİ BİR BAHANE

Kısmen Gazze çatışmasının yoğunluğu, kısmen de 7 Ekim travması nedeniyle pek çok Yahudi için korku iklimi, Orta Doğu'da şiddet olaylarının alevlenmesiyle bağlantılı olarak antisemitizmde daha önce yaşanan artışlardan daha kötü.

Mayer, "İsrail'in nihai sığınak olduğu fikri, 7 Ekim'de yaşananlarla tamamen yerle bir oldu" dedi.

Dünya çapındaki en tüyler ürpertici antisemitik olay, Tel Aviv'den gelen bir uçağın ardından Pazar günü Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki bir havaalanına, öldürülecek Yahudileri arayan öfkeli bir kalabalığın baskın yapmasıydı.

Rusya Yahudi Cemaatleri Federasyonu Başkanı Haham Alexander Boroda, İsrail karşıtı duyguların Rus Yahudilerine yönelik açık saldırganlığa dönüştüğünü söyledi.

New York'un kuzeyindeki Cornell Üniversitesi'nde, bombalama çağrısı da dahil olmak üzere çevrimiçi tehditlerin ardından Yahudi Yaşam Merkezi çevresindeki güvenlik artırıldı.

 

Güncellenme Tarihi : 31.10.2023 21:46

İLGİLİ HABERLER