Gündem
  • 29.3.2021 10:52

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüsün kaynağını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü ve Çin dünyada milyonlarca insanın hayatına kaybetmesine yol açan koronavirüs ile ilgili yeni bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda koronavirüsün yarasalar dahil başka bir hayvan yoluyla insanlara bulaşabileceği riskinden söz edilirken, komplo teorilerinin yaygın olduğu laboratuar sızıntısının ise son derece düşük olduğu kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü üyelerinin geçtiğimiz aylarda Çin'e giderek incelemelerde bulunmasının ardından detaylı bir rapor yayınlandı. Çin'de yaklaşık üç hafta boyunca koronavirüsün yayıldığı iddia edilen semt pazarını ve viroloji laboratuarını inceleyen bilim adamları yayınladıkları raporda, koronavirüsün yarasadan virüsü kapan ikinci bir hayvandan insana bulaşması riskinin muhtemel olduğu sonucuna varıldığı ayrıca virüsün gıda ürünleri yoluyla yayılmasının mümkün olduğunu açıkladı.

Bilim insanları yayınladıkları raporda koronavirüsün uzun yıllardır yarasaların bünyelerinde var olduğunu ancak virüsün oluşumuna dair henüz yeterli bir veri elde edemediklerini açıkladı.

VİZON VE KEDİLER VİRÜSE DUYARLI

Çin'de yaşayan Vizon ve kedilerin taşıdığı saptanan Covid-19 virüsüne karşı duyarlı oldukları açıklanırken pangolinlerde ise virüsün farklı türlerine rastlandığı öğrenildi.

Dünya Sağlık Örgütü adına Vuhan görevini yürüten DSÖ uzmanı Peter Ben Embarek, Cuma günü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yayınlanan raporun son halini aldığını ve gerçeklerin kontrol edilip tercüme edildiğini söyledi. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde araştırma sürecinin sona ereceğini duyuran Embarek, 'raporun son halini yakın zamanda dünyaya açıklayabileceğiz' dedi.

 

Güncellenme Tarihi : 29.3.2021 12:44

İLGİLİ HABERLER