Ekonomi
  • 27.7.2009 11:31

ECONOMİST'TEN ÜRKÜTEN TÜRKİYE TAHMİNİ...

The Economist dergisi, Türkiye'deki GSYH'nın 2009 yılındaki küçülme tahminini yüzde 5.6’ya çıkarttı.

Prestijli The Economist dergisi, son sayısında Türkiye’de GSYH’nın bu yılki küçülme tahminini yüzde 5.6’ya yükseltti. Böylece Türkiye’nin 42 ülke arasında bu yıl en çok küçülecek 8. ülke oldu.

İngiliz dergisi, 9 Ocak’ta yaptığı tahminde ise, Türk ekonomisinin bu yılda yüzde 2.5 büyüyeceğini hesaplamış ancak daha sonra tahminlerini giderek aşağı çekerek son dönemde yüzde 4 üzerinde daralmalar hesaplamıştı.

Bu arada, The Economist, Türk ekonomisinin 2010 yılındaki büyümesini ise yüzde 2.2 olarak tahmin ediyor.

Derginin, 42 ülke ve euro bölgesi ortalamasına ilişkin tahminlere yer verildiği “Üretim, Fiyatlar ve İstihdam” tablosundaki verilere göre, ülkelerin çok büyük bir çoğunluğu, bu yıl daralacak.

2009 yılında küçülmesi beklenen 37 ülke arasında en büyük resesyonun Singapur’da görüleceği tahmin ediliyor. Singapur’un GSYH’sında yüzde 8.6 gibi çok yüksek bir daralmanın yaşanacağı düşünülüyor.

Daralmanın en yüksek olacağı ülkeler arasında da Meksika (yüzde 7.1), Tayvan (yüzde 6.9), Macaristan (yüzde 6.3), Japonya (yüzde 6.1) ile Almanya ve Hong Kong (yüzde 6) da yer alıyor.

The Economist’in tahminlerine göre, bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Mısır, Pakistan ve Endonezya olmak üzere, sadece beş ülke büyümeyi başaracak.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ise, yüzde 7.2 ile en çok büyüyecek ülke olması bekleniyor. Büyüme oranının, 2009 yılında Hindistan’da yüzde 5.5, Mısır’da yüzde 4, Pakistan’da yüzde 3.7 ve Endonezya’da yüzde yüzde 2.4’ü bulacağı tahmini yapılıyor.

Bu arada, euro bölgesinin 2009 yılında ortalama olarak yüzde 4.4 oranında bir daralma yaşaması bekleniyor.

AB üyesi ülkeleri arasında en büyük küçülme yüzde 6 ile Almanya’da kaydedilirken en yüksek büyümenin ise yüzde 1.5 ile Polonya’da olacağı hesaplanıyor.

AB'nin büyük ülkelerinden İtalya'da yüzde 5, İspanya yüzde 3.8, İngiltere yüzde 3.7 ve Fransa'nın yüzde 2.9 daralacağı tamin ediliyor.

İLGİLİ HABERLER