Asayiş
  • 29.6.2009 16:25

EMNİYETTEN ÖNEMLİ 'İMZA' UYARISI

Taraf Gazetesi'nde yayınlanan ve Albay Dursun Çiçek'in imzasını taşıyan belge ile ilgili tartışmalar Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi.

İnternet sitesinden yayınladığı bir duyuru ile vatandaşları imza konusunda uyaran Emniyet Genel Müdürlüğü, bir belgedeki yazılı metin altına atılan imzanın, o metindeki hususların kabulü anlamına geldiğine dikkat çekti. Vatandaşların rastgele, aceleci bir tavırla imzaladığı belgelerin zaman zaman büyük sıkıntılara neden olduğunu hatırlatan Emniyet, bazen boş bir kağıda bile atılan imzaların onarılamaz zararlara yol açabildiğini belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, imzanın taşıyacağı vasıflar ve imzanın önemi anlatılıyor. En geçerli imzanın ad ve soyadla birlikte veya bunlardan birisinin yazılmak suretiyle atılan imza olduğu hatırlatılan açıklamada, imzanın kişinin kimliğini simgeleyen, kendine özgü birtakım özelliklerini ihtiva eden özel bir işaret olduğuna yer veriliyor. Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: "İmza atılan metin inkar edildiğinde ise uzman incelemesine tabi tutulması ve dolayısıyla adına atılı şahıs elinden çıkıp çıkmadığının tespiti gerekir. Bunun nedeni her türlü şekil ve çizgilerin imza olarak kabul oluşturacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Her türlü resmi ve hususi belgenin geçerlilik kazanabilmesi için üzerinde bulunması gerekli en önemli hususlardan biri imzadır, imzasız bir belgenin hiçbir şahsa ne hak ne de borç sağlaması mümkün değildir. Hukuken ancak imzalı belgelerin geçerli olması söz konusudur. Basit bir iki çizgiden şekilden müteşekkil imzanın, inkar eden kişi elinden çıkıp çıkmadığı kesin olarak her zaman tespit edilemediğinden, pek çok kişinin bu şekilde dolandırıldığı ve zarara uğradığı görülmüştür. Bunun İçin imzada ad veya soyadın birlikte veya birisinin mutlaka bulunması yararlı olacaktır."

İLGİLİ HABERLER