Dünya
  • 31.5.2022 23:58

Enflasyona karşı zirve: Biden Powell ve Yellen ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, FED Başkanı Jerome Powell ve Maliye Bakanı Janett Yellen ile Beyaz Saray'da enflasyondaki artışı değerlendirdi.

Koronavirüs salgını biterken, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle global ekonomi bir kez daha yara aldı.

ABD ve diğer Batılı ülkelerle Rusya arasındaki karşılıklı ekonomik yaptırımlar ve tedarik zincirlerinin aksaması, Biden yönetimini ülkenin tarihindeki en yüksek enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya bıraktı.

Biden, ülke ekonomisini giderek zora sokan enflasyonu çözebilmek için ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ve Maliye Bakanı Janet Yellen ile Beyaz Saray'da görüştü.

Biden: "FED Başkanı'na alan tanıma sözü verdim"

AA'nın haberine göre; ABD Başkanı Joe Biden, ABD Merkez Bankası (FED) başkanlığına ikinci dönem için aday gösterdiği Jerome Powell’ı Senato onayı alması sebebiyle tebrik ettiğini belirtti. Biden görüşmede FED Başkanı Powell’a işini yapması için alan tanıma sözü verdiğini söyledi.

Biden-Powell görüşmesinde benzin, gıda ve tüketici ürünleri fiyatlarınının nasıl düşürüleceği ele alındı.

 

Biden dan enflasyona karşı mini zirve: Powell ve Yellen ile görüştü #1

 

Enflasyon, son 40 yılın en yüksek seviyesinde

ABD’de enflasyon, küresel ekonominin pandemiden toparlanmaya başladığı bir dönemde Rusya’nın Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle yeniden artan tedarik zinciri sorunlarının gölgesinde, bu yıl başında son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Maliye Bakanı Yellen da katıldı

Beyaz Saray’da yapılan görüşmeye 2014-2018 yılları arasında FED başkanlığı yapmış olan ABD Maliye Bakanı Janet Yellen da katıldı.

 

Biden dan enflasyona karşı mini zirve: Powell ve Yellen ile görüştü #2

 

Biden: "Enflasyonla mücadele ekonomik öncelik"

ABD Başkanı Biden Pazartesi günü Wall Street Journal’da yayımlanan görüş yazısında, “Hızlı bir toparlanmadan istikrarlı ve sabit bir büyümeye geçişi sağlamak için yapabileceğimiz en önemli şey enflasyonu düşürmek. Bu nedenle enflasyonla mücadeleyi en önemli ekonomik öncelik haline getirdim” ifadelerini kullandı.

Enflasyon, 2020 Kasım'ından beri ilk kez yavaşladı

Cuma günüyse ekonomide memnuniyetle karşılanan bazı veriler açıklandı. ABD Ticaret Bakanlığı’na göre enflasyon Nisan ayında bir yıl öncesine kıyasla yüzde 6,3 oranında arttı. Bu veri 2020 yılı Kasım ayından bu yana enflasyondaki ilk yavaşlamaya işaret ediyor ve bu da fiyatların en azından şimdilik yatışmaya başladığının bir işareti olarak görülüyor.

Yüksek enflasyon milyonlarca aile için maddi zorluklara yol açıyor olsa da, fiyatlardaki artışın yavaşlamaya devam etmesi halinde bunun bir miktar rahatlama sağlayabileceği belirtiliyor.

Powell, "enflasyon düşene kadar faize devam" demişti

FED Başkanı Powell, enflasyon ‘açık ve ikna edici bir şekilde düşene kadar’ Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranını arttırmaya devam edeceği sözü vermişti.

Bu faiz artışları, borç alma ve harcamayı yavaşlatmayı amaçlayan FED’in ekonomiyi resesyona iteceği endişelerini artırmıştı. Bu kaygı son iki ay içinde piyasalar geçtiğimiz hafta yükselmiş olsa da borsada hisse fiyatlarında keskin düşüşlere yol açtı.

 

Biden dan enflasyona karşı mini zirve: Powell ve Yellen ile görüştü #3

 

Haziran ve Temmuz’da faize yarım puan artış sinyali

FED Başkanı Powell Merkez Bankası’nın hem Haziran hem de Temmuz ayında faiz oranını yarım puan arttıracağının sinyalini vermişti.

Başkan Joe Biden Wall Street Journal için yazdığı görüş yazısında, pandeminin ardından rekor hızda istihdam yaratılmasının önemli ölçüde yavaşlayarak ayda 500 bin iş imkanından 150 bin gibi daha makul bir düzeye düşeceğinin sinyalini verdi.

Biden istihdamda bu şekilde bir büyüme düşük işsizlik oranı ve sağlıklı bir ekonomiyle tutarlı olduğu için, bunun ekonomide toparlanmanın bir sonraki aşamasına başarılı bir şekilde geçilmekte olduğunun bir göstergesi olacağını belirtti.

Biden: FED’in kararını etkilemeye çalışmayacağım"

Başkan Biden FED Başkanı Powell’la görüşmesi öncesinde FED’in karar alma sürecine müdahale etmeyeceğinin altını çizdi; ancak Powell’la enflasyonla mücadele konusunda aynı çizgide olduklarının işaretini verdi.

Biden, "Benden önceki başkan FED’i küçük düşürdü ve eski başkanlar enflasyonun yükseldiği dönemlerde Merkez Bankası’nın kararlarını uygunsuz şekilde etkilemeye çalıştı. Ben bunu yapmayacağım. Bu kurumu yönetmek üzere her iki partiden son derece nitelikli kişileri göreve getirdim. Enflasyonla mücadelenin şu anda ekonomide en önemli zorluk olduğu konusundaki değerlendirmelerine de katılıyorum" ifadelerini kullandı.

Güncellenme Tarihi : 31.5.2022 23:17

İLGİLİ HABERLER