Gündem
  • 29.5.2024 23:00

Erdoğan, İrlanda ve Norveç Başbakanı ile görüştü

İrlanda Başbakanı Simon Harris ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İrlanda ve Norveç'in Filistin’i devlet olarak tanımasını takdirle karşıladığını ifade etti.

Filistin halkı, İsrail hükümetinin kendilerine karşı yıllardır yürüttüğü işgal, sürgün ve yok etme politikasına karşı bir zafer daha kazandı..

İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin'i resmen tanıdı.

Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İrlanda Başbakanı Simon Harris ile telefonda görüştü.

"İrlanda'nın Filistin kararından memnunuz"

Görüşmede İrlanda'nın Filistin kararından duyduğu memnuniyetini vurgulayan Erdoğan, bu hamlenin bölgedeki barış ve adalet tesisine güç katacağını söyledi.

Görüşmeye ilişkin İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İrlanda Başbakanı Simon Harris ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Türkiye ve İrlanda ilişkileri, İsrail’in Filistin’de uyguladığı sistematik saldırılar, Gazze’ye yönelik yardım faaliyetleri ile küresel ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede İrlanda’nın Filistin’i devlet olarak tanımasını takdirle karşıladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hamlenin bölgede barış ve adaletin tesisi ile iki devletli çözüm çabalarına güç katacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adil ve kalıcı çözüm için İsrail’i uluslararası hukuka uymaya zorlayıcı adımların şart olduğunu ve hep birlikte barış vizyonunu canlı tutmak gerektiğini söyledi.

İlginizi Çekebilirİrlanda: Filistin devletini tanıyoruz

Norveç Başbakanı'yla da görüştü

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Erdoğan, Gazze'de kalıcı barış için çabaların artırılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

İletişim Başkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Görüşmede Türkiye ile Norveç ilişkileri, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarında gerçekleştirdiği katliamlar ile küresel ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in pervasız ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarının durdurulması ve bölgede kalıcı barış için çabaların artırılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç’in Filistin’i tanıma kararının bölgede sürdürülebilir barışa, huzura, adalete ve iki devletli çözüm vizyonuna katkı sağladığını söylerken bu isabetli adımları ile süreç boyunca kararlı davranışlarından ötürü Norveç hükümetini tebrik etti.

Güncellenme Tarihi : 29.5.2024 21:21

İLGİLİ HABERLER