Gündem
  • 30.4.2023 15:01

Erdoğan müjdeyi verdi.. Cep Telefonu ve bilgisayara yüzde 50 indirim geliyor

Yüzde 50 indirim geliyor! Başkan Erdoğan müjdeyi verdi: İşte merak edilen vergi muafiyeti tablosu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 'Türkiye Yüzyılı İçin Atılacak Doğru Adımlar' temasıyla gençlere müjdeleri sıraladı. Erdoğan, bilgisayar ve cep telefonu için vergi muafiyeti uygulamasının geleceğinin yanında gençlere ücretsiz internet verileceğini açıkladı. 10 GB ücretsiz internet için hangi şartları taşımak gerekiyor? Cep telefonu ve bilgisayar vergi muafiyeti için detaylar neler? Fiyatlara ne kadar indirim olacak? İşte rakamlarla hesaplama tabloları...

Başkan Erdoğa gençlere bilgisayar ve cep telefonu müjdesi verdi. Gençlere ücretsiz internet de verilecek. Peki cep telefonu ve bilgisayar fiyatları ne kadar olacak? Ücret internet için hangi şartları sağlamak gerekiyor?

BAŞKAN ERDOĞAN'IN MÜJDESİ SONRASI GENÇLERİ HEYECAN BASTI

Başkan Recep Tayiyp Erdoğan, AK Parti Seçim Beyannamesinde öğrencilere bir defaya mahsus olarak vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alma imkanı sağlanacağını duyurdu. Gençleri heyecan bastı.

12 bin lira ve üzeri cep telefonlarında taksit sayısı BDDK tarafından bu yıl 3 ay olarak belirlendi. Yenilenmiş ürün niteliğindeki telefonlarda ise 12 aya kadar taksit imkanı sağlanıyor. Vergi muafiyeti sonrası cep telefonu ve bilgisayar alacaklar gençler geri sayıma geçti.

Vergisiz cep telefonu satışı için düzenleme Genel Seçimler sonrası Meclis'in ilk gündem maddeleri arasında yer alıyor. Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada " "Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz." dedi.

CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR VERGİ MUAFİYETİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Vergisiz cep telefonu indiriminden üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan öğrenciler yararlanacak. Bir defaya mahsus olarak cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi kaldırılacak.

VERGİ ORANLARI NASIL?

Özellikle teknoloji ve iletişim çağında gençler en çok cep telefonu ile ilgili gelişmeleri merakla takip ediyor. Hazihazırda cep telefonlarının vergisiz fiyatı üzerinden sırasıyla %1 oranında Kültür Bakanlığı Payı, %12 oranında TRT Bandrol Ücreti, ÖTV ve %18 oranında KDV alınıyor. Telefonun fiyatına göre ÖTV oranı %25, %40 ve %50 olarak değişiyor.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDEKİ VADE SAYISI YENİDEN DÜZENLENDİ

Cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerindeki vade sınırı 2023 yılında yeniden düzenlendi. Fiyatı 12 bin lira ve altında olan cep telefonları için vade sınırı 12 ay oldu.

Cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerindeki vade sınırı fiyatı 12 bin lira üzerinde olan cep telefonları için ise 3 ay olarak belirlendi.

CEP TELEFONU VERGİ MUAFİYETİ HESAPLAMA TABLOSU

SON DAKİKA: Yüzde 50 indirim geliyor! Başkan Erdoğan müjdeyi verdi: İşte merak edilen vergi muafiyeti tablosu

Cep telefonu vergi muafiyeti için ünlü bir telefon markasının son modelinin 4 farklı versiyonunun hesaplarını ve 4 farklı 20 bin, 30 bin, 40 bin ve 50 bin TL olmak üzere kaba hesaplarını tek tabloda yaptık. İşte gençlerin en çok merak ettiği o hesaplar:

YÜZDE 50 İNDİRİM FIRSATI

Cep telefonu vergi muafiyeti tablosunda görüldüğü üzere belirtilen telefonlarda ÖTV, KDV, TRT Bandrol, Kültür ve Turizm Bakanlığı payı düşüldükten sonra yaklaşık yüzde 50 civarında bir indirim dikkat çekiyor.

Güncellenme Tarihi : 30.4.2023 15:13

İLGİLİ HABERLER