Gündem
  • 21.1.2023 21:17

Erdoğan: SİHA konusu 6'lı masanın hazımsızlığının son örneği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BTSO Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Mertçe özür dilemek yerine başkalarını suçlama yoluna gittiler. İHA ve SİHA konusu 6'lı masanın yatırımlara yönelik hazımsızlığı ilk değil son örneğidir" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da muhalefete yönelik sert ifadeler kullandı. 6'lı Masa'nın ülkeye ve millete dair hiçbir hayali olmadığını belirten Erdoğan, "Bunların tek derdi gel deyince koşa koşa gelen, git deyince tıpış tıpış giden, özgür karar alma kabiliyeti olmayan güdük bir şahsiyeti millete cumhurbaşkanı adayı olarak kabul ettirmektir." dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Biraz önce 4 kategoride ödül takdim ettiğimiz şirketleri kutluyor, şükranlarımı sunuyorum. Eserleri şehrimize kazandıran bakanlıklarımızı ve belediyelerimizi tebrik ediyorum. Bursa, ülkemizin sembol şehirlerinin başında geliyor. Diğer şehirlerimiz gibi Bursa'ya da sık sık geliyor vatandaşlarımızla hasbihal ediyoruz. Projelerimizi yerinde takip ederek, neticelendirilmelerini sağlıyoruz. Buluşmalarla milletimizle olan gönül bağımızı güçlendiriyoruz. Bursa'ya her gelişimizde tarihi önemde birçok yatırımı hizmete açtık. Togg'un üretim tesisini Türkiyemizin hizmetine soktuk.

Bursa'ya hizmet etmeyi sürdüreceğiz. 29 Ekim 2023'de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ikinci asrına merhaba diyeceğiz. Güçlü bir birikim ve geleneği ifade eden bir zaman dilimidir. Türkiye tarihi bir asra hapsedilemeyecek kadar zengin müktesebata sahip bir ülkedir. Jandarmamız 183 yıldır, emniyet teşkilatımız 177 yıldır hizmet ediyor. Bursa Sanayi ve Ticaret Odamız köklü geçmişiyle şehrin hafızası konumundadır. Milletimizin yaşadığı sıkıntılara ve zorluklara bizzat şahitlik etmiştir. Bu odanın üyeleri Menderes'in başlattığı kalkınma hamlesinin nasıl kesintiye uğratıldığını gördüler. 28 Şubat zihniyetinin ekonomiye verdiği zarara tanık oldular. Bursa iş dünyası olarak size ve milletimize bedeller ödeten krizlerle beraber 20 yılda yakalanan ekonomik ivmeyi de bizzat gördünüz yaşadınız. Türk ekonomisinin neleri başarabileceğini yakından tecrübe ettiniz. Siyasi istikrarın tesisi ekonomik büyüme açısından vazgeçilmezdir. Hükümetlerin ortalama ömrünün 1.5 yılını bulmadığı atmosferde istikrardan bahsedilemez.

İstikrar vurgusu

Son 20 yıla ülkemizin yazdığı başarı hikayesinin arkasında istikrarın sağlanmış olması vardır. Türkiye terör örgütlerinden darbe girişimlerine kadar onca saldırıya rağmen badireleri atlatmayı bilmiştir. Bolu Tüneli gibi 17 bakan eskiten nice eseri tamamlayarak hizmete sunduk. 3-5 sene sonrasını görmekten aciz bir ülkeyi, 50 yıllık vizyonlar ortaya koyan kapasiteye kavuşturduk. Dünya krizleri konuşurken, biz ihracatta 254 milyar dolara ulaşmamızı, istihdam oranlarını, yüzde 6,2'lik büyümeyi, 46 milyar doları bulan turizm gelirimizi, tarihi başarıları konuşuyoruz. Bir dönem krizlerle gündeme gelen Türkiye artık ekonomik büyümesiyle kendinden söz ettiriyor.

"6'lı masanın yatırımlara yönelik hazımsızlığı ilk değil son örneğidir"

'Türkiye Yüzyılı'mızı inşa edene kadar mücadelemizi sürdürecek evlatlarımıza çok daha müreffeh bir ülke teslim edeceğiz. Özellikle ülkemiz ekonomisi için çarpan etkisi yapacak hamleleri emekleme safhasındayken nasıl boğulduğunu gördük. Şimdi aynı oyun sergilenmek isteniyor. Savunma sanayi alanında kopartılan fırtınayı görüyorsunuz. Hiçbir hakikat payı olmayan ithamlarla firmalarımızı itibarsızlaştırmaya kalktılar. Mertçe özür dilemek yerine başkalarını suçlama yoluna gittiler. İHA ve SİHA konusu 6'lı masanın yatırımlara yönelik hazımsızlığı ilk değil son örneğidir. Üreten, ihraç eden, yatırım yapan firmalarımızı açıkça tehdit etti. Yurtdışındaki yatırımcılara 'Gelmeyin' diyecek kadar ileri gitti. Pek çok ihanet derecesinde tehditlerle iftiralarda bulundu.

"Türk ekonomisini tehdit edenlere cevabı sandıkta vereceğiz"

Zatın tehditleriyle ilgili serbest piyasa ekonomisi savunucularından bir tek kelime duymadık. Çete yaftası karşısında en sert eleştirinin iş dünyasından gelmesi beklenirdi. Sermaye ırkçılığı karşılığında odalar tavır koymalıydı. Yıkım masasının ekonomiden güvenliğe kadar tehdit dozunu artırmasında sessizliğin payı olduğunu düşünüyorum. Seçimler dönüm noktası olacaktır. Türk ekonomisini tehdit edenlere cevabı sandıkta vereceğiz. Ülkemizin yatırımlarını engellemeyi hayal edenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız. Siyasi istikrarsızlık ikliminin yeniden hortlatılmasına müsaade etmeyeceğiz.

 

Güncellenme Tarihi : 21.1.2023 21:23

İLGİLİ HABERLER