Gündem
  • 27.7.2022 13:53

Erdoğan'dan çifte müjde

KYK borcu düzenlemesi sonrası yeni müjde geliyor! 2 Bakanlık çalışmada son aşamaya geçti: Başkan Erdoğan duyuracak

Son dakika haberi...Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın KYK borçlarından enflasyon farkı ve faizin silinceği müjdesi sonrası bir müjde de dar gelirli vatandaşlar için gelecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı dar gelirlilerin maddi konularda hukuka taşınmış sorunlarının çözümü için yürüttükleri çalışmada son aşamaya geçti. İki Bakanlığın yetkililerinin bugün son bir toplantı ile çalışmaya son şeklini vererek Başkan Erdoğan'ın onayına sunması bekleniyor. Müjdeyi, Başkan Erdoğan Kabine Toplantısı'nda açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, iki bakanlığın yaptığı ortak çalışmayla dar gelirlilerin maddi konularda yargıya taşınan sorunlarının çözümü için bir taslak çalışma hazırlandı.

TASLAK BUGÜNKÜ TOPLANTIDA NETLİK KAZANACAK

Taslağın kapsamına ilişkin detaylar bugünkü toplantının ardından netlik kazanacak. Toplantıya Bakan Yardımcılarının ve bürokratların katılması bekleniyor. Son şekli verilecek düzenlemenin içeriğinden dar gelirli vatandaşlara hem hukuki hem de maddi destek sağlanacak.

TASLAK BUGÜNKÜ TOPLANTIDA NETLİK KAZANACAK

Taslağın kapsamına ilişkin detaylar bugünkü toplantının ardından netlik kazanacak. Toplantıya Bakan Yardımcılarının ve bürokratların katılması bekleniyor. Son şekli verilecek düzenlemenin içeriğinden dar gelirli vatandaşlara hem hukuki hem de maddi destek sağlanacak.

MÜJDEYİ BAŞKAN ERDOĞAN VERECEK

Dar gelirli vatandaşları ilgilendiren düzenlemenin detaylarının, kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

KONUT MÜJDESİ DE GELİYOR

Dar gelirli vatandaşlara yapılacak sosyal konutlarla ilgili çalışmalarda da sona gelindi. Bu konuda Ağustos ayında bir açıklama yapılması bekleniyor. Belli bir gelirin altındaki vatandaşların yararlanacağı ve 81 ilde yapılacak konutlarda kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olma imkanı verilecek.

Engelli, gazi, şehit yakını emekli gibi kesimlere kontenjan ayrılması da söz konusu olacak.

Burada peşinatın çok düşük tutulması ve vadenin uzun olması söz konusu olacak. Talep fazla olursa kura sistemi ile hak sahipleri tespit edilecek.

Bakanlıkların yetkilileri bugün bir araya gelerek, daha önce ayrıntıları üzerinde müzakere edilen taslağa son şeklini vererek Başkan Erdoğan'ın onayına sunacak.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM SONRASI EN DÜŞÜK İŞSİZLİK MAAŞI 2.568 TL OLDU

Öte yandan 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılan asgari ücret ile beraber en düşük işsizlik maaşı da 2 bin 568 TL oldu.

Her yıl 1 Ocak'ta yürürlüğe konan ve tüm yıl boyunca geçerli olan asgari ücret, bu sene 1 Temmuz tarihinden itibaren yeniden belirlenerek yüzde 30 oranında artırıldı.

Yaşanan artış, sadece asgari ücretlileri değil, işsizlik ödeneği alanları da sevindirdi. İşsizlik maaşı alanların ödenekleri de yeni asgari ücrete bağlı olarak zamlı ödenecek.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

Bir iş yerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara belirli şartlarla halk arasında 'işsizlik maaşı' olarak verilen ödenek veriliyor.Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40'ı olarak hesaplanıyor.

Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücret brüt tutarının yüzde 80'ini geçmemektedir.Damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayan işsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında hacze ve başkasına devre uygun değildir.

YENİ ASGARİ ÜCRETLE BERABER GEÇERLİ OLAN İŞSİZLİK ÖDENEKLERİ

1 Temmuz-31 Aralık döneminde verilecek işsizlik ödenekleri, bu dönemde geçerli olan brüt 6 bin 471 TL üzerinden hesaplanacak.

Buna göre asgari ücret üzerinden çalışmış olanlara bu dönemde aylık bin 981,41 TL yerine 2 bin 568 TL ödenecek. Yüksek ücretle çalışmış olup işsiz kalanlar için ise işsizlik maaşının tavanı aylık 3 bin 972,82 TL'den 5 bin 137,51 TL'ye yükseltildi.

HAK KAZANMA ŞARTLARI VE ÖDENEK SÜRELERİ

Kişinin işsizlik ödeneğinden faydalanabilmesi için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor.Ayrıca; iş sözleşmesinin feshinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olması, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurması gerekiyor.

Ödenek alınacak süreler, sigortalıların kıdemlerine göre değişiklik gösteriyor. Mücbir sebepler dışında başvuruda gecikilen süre, işsizlik ödeneğinden düşülüyor.

Hizmet akdinin feshinin önceki son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara 240 gün, bin 80 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara ise 300 gün süreyle işsizlik ödeneği veriliyor.

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 27.7.2022 14:07

İLGİLİ HABERLER