Dünya
  • 31.1.2020 13:23

Erdoğan'ın tepki gösteridği Rusya'dan açıklama var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisi sonrası Rusya'dan bir açıklama daha

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Rusya, Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil” açıklamalarına cevap verdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Rusya, Astana'ya da Soçi'ye de sadık değil" açıklamasına yanıt verdi. Peskov, Rusya'nın İdlib'deki yükümlülüklerini tümüyle yerine getirdiğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü Peskov, basın toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili sorular karşısında, "Bunu kabul etmiyoruz. Rusya, İdlib gerilimi azaltma bölgesine ilişkin Soçi Mutabakatı'ndaki yükümlülüklerini tümüyle yerine getiriyor" dedi.

'İdlib'deki durumun istenen seviyeye gelmemesi üzücü'

İdlib'deki durumun istenen seviyeye gelmemesinden üzüntü duyduklarını kaydeden Peskov, "Maalesef bu bölge, çok sayıda teröristin bir arada bulunduğu yer olarak kalmaya devam ediyor. Teröristler, Suriye hükümet güçlerinin yanı sıra Hmeymim'deki Rus üssüne düzenli olarak saldırılar düzenliyor. Bu durumdan büyük bir endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ne demişti?

Suriye ordusunun İdlib'e yönelik askeri harekatı nedeniyle Rusya'ya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ile gerek Soçi gerek Astana'da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu. Bu anlaşmalara Rusya'nın sadık kalması halinde biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya, Astana'ya da Soçi'ye de sadık değil" demişti.

 

 

Güncellenme Tarihi : 31.1.2020 13:32

İLGİLİ HABERLER