Gündem
  • 11.10.2008 02:09

ERUYGUR BİR DAHA KONUŞAMAYABİLİR!..

Ergenekon terör örgütü sanıklarından Şener Eruygur'un tedavisini yürüten Prof. Dr. Nazım Mutlu, ''Silik felç durumlarında konuşamamak kayıplardan biri oluyor” dedi.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un boğazındaki tüpün çıkarıldıktan sonra konuşup konuşamayacağının belli olmadığını bildirdi. Mutlu, tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 17 Eylül’de düşerek beyin kanaması geçiren ve boyun kemiği kırılan Eruygur'un tedavisinin hastanenin Yoğun Bakım Ünitesinde devam ettiğini belirtti. Eruygur'un iyileşmesinin olumlu şekilde devam ettiğini, şeker, tansiyon ve idrar değerlerinin normal düzeyde bulunduğunu ifade eden Mutlu, ''Akciğerlerindeki oksijen düzeyinin yeterli düzeye gelmesi bekleniyor. Bu durumda hasta kısa sürede Yoğun Bakım Ünitesinden Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisi'ndeki odasına çıkarılabilecek'' dedi.
Hastanın boğazında tüp olduğunu ve konuşamadığını vurgulayan Mutlu, ''Bu gibi silik felç durumlarında çeşitli kayıplar söz konusu olabilmektedir, konuşamamak da bu kayıplardan biridir. Hasta Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisi'ndeki odasına alınıp boğazındaki tüp çıkarıldığında konuşup konuşamayacağı tam anlamıyla netleşecek'' dedi.
Prof. Dr. Mutlu, hastanın silik felç hali bulunan sağ tarafındaki el ve ayağını da yavaş yavaş oynatabildiğini, henüz diğer el ve ayağının hareketlilik seviyesine gelmese de bunun önemli bir gelişme olduğunu söyledi.
Eşine tepki veriyor
Hastanın şuurunun tamamen açık olduğunu dile getiren Mutlu, ''İçeri girdiğimde artık beni tanıyor. Başhekim olduğumu biliyor, bir isteğin var mı diye sorduğumda göz kırparak ihtiyacının olmadığını belirtebiliyor, aşağı inmem gerektiğini söylediğimde el sallayarak beni uğurluyor'' diye konuştu. Prof. Dr. Mutlu, eşinin günde bir iki saat görebildiği Eruygur'a iyileştiğini, ellerini ayaklarını oynatabildiğini söyleyerek moral verdiğini kaydetti.
HURŞiT TOLON HASTANEDE
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un, ‘prostat sorunu nedeniyle sağlık kontrolünden geçirilmek amacıyla hastaneye götürüldüğü’ bildirildi. Avukat İlkay Sezer, müvekkilinin “çürük raporu” peşinde olmadığını söyledi.
ONLARIN DERDi HAFIZA KAYBI
Susurluk kazasında araçtan sağ kurtulan tek kişi olan Sedat Bucak, sarsıntının etkisi ile kazada hafıza kaybı yaşadığını öne sürmüş, dava sürecinde kontrolsüz konuştuğunu ifade etmişti. Aynı davada yargılanan Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin ise Bursa'da geçirdiği trafik kazası sonrası hafıza kaybı yaşadığını öne sürmüştü. Şahin, Adli Tıp Kurumu'ndan aldığı 'organik beyin sendromu' raporuyla cezaevinden kurtulmuştu. (bugün)

İLGİLİ HABERLER