Gündem
  • 6.7.2024 09:20

Esad Özgür Özel'i madara etti! CHP'nin Suriye hamlesi boşa çıktı!

CHP'nin Suriye hamlesi boşa çıktı! Esad Özgür Özel'i madara etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Suriye yönetimi görüşme talebi Esad tarafından reddedildi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in 1-2 ay içinde Suriye yönetimi görüşme talebi kabul edilmedi. İstiklal Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İlker Koç'un görüştüğü siyasi kaynaklar Esad yönetimi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği Suriye ile normalleşme mesajını görerek bir parti ile değil Ankara ile kurulacak üst düzey temasın daha doğru bir adım olacağını düşünerek CHP'ye kapıları kapadı.

İstiklal'in haberine göre geçtiğimiz günlerde gazeteci Fatih Altaylı'nın YouTube kanalına konuk olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel Şam yönetimi ile arka kapı diplomasi ile görüşme yapmak istediklerini dile getirerek "Suriye ile sempatik kanaldan temas ediyoruz. Bu yaz içinde gidip Esad ile görüşmeyi düşünüyorum. Aslında Erdoğan da 'istihbaratçılarımız görüşüyor, bunu diplomatik temaslara çevirebiliriz' diyordu. Biz de burada kilitli kapıyı açabilir miyiz diye bir arka kapı diplomasisi üzerinden temas yürütüyoruz, olumlu da gidiyor. Önümüzdeki 1-1,5 ay içinde olabilirse Esad ile bir görüşme yapacağım." demişti.

 

 

CHP’NİN GÖRÜŞME TALEBİNE ESAD YÖNETİMİNDEN RED

CHP’nin Suriye ile temas kurma hamlesi başarısız oldu. İstiklal Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İlker Koç’un edindiği bilgiye Şam yönetimi CHP’nin arka kapı görüşme talebini reddetti. CHP Görüşme telifini 24. Dönem Milletvekili ve eski Hatay’ın Samandağ İlçesi Belediye Başkanı Refik Eryılmaz aracılığa ile Beşar Esad yönetimine ulaştırdı. Ancak Esad yönetimi CHP’nin görüşme teklinini kabul etmedi. Bu karar Refik Eryılmaz tarafından CHP yönetimine iletildi.

 
 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NORMALLEŞME MESAJI VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta İstanbul'da cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamada Suriye ile normalleşme süreci ile ilgili olumlu mesajlar vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Suriye halkı kardeşimiz. İlişki kurulmaması için hiçbir sebep yok. Suriye'nin içişlerine karışmak gibi bir derdimiz asla olamaz" ifadelerini kullanarak Esad yönetimi ile görüşme için yeşil ışık yakmıştı.

Güncellenme Tarihi : 6.7.2024 09:26

İLGİLİ HABERLER