Ekonomi
  • 29.7.2022 23:58

EYT çalışmalarında sona gelindi! Son sözü Erdoğan söyleyecek

Emeklilikte yaşa takılan 6 milyon vatandaş merakla yapılacak düzenlemeyi bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bir ekip EYT çalışmaları için mesai yapıyor. EYT çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Ek gösterge düzenlemesi ve asgari ücrete ara zam sonrasında sıra emeklilikte yaşa takılanların durumu var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde EYT mesaisi yapan ekip, çalışmaları tamamlamak üzere.

Çalışmalarda sona yaklaşılırken, EYT'lilerin sorunlarına çözüm için farklı formüller masada.

Bu modellerden bir tanesinin yaşı esas alan model olduğunu belirten Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Belli bir yaşa gelmiş olanların emekli edilmesi. Primi esas alan model başka bir model olarak görüşülüyor. Örneğin 7200 gün ile 9000 gün prim ödeyenlerin emekli edileceği kamuoyunda konuşuluyor." dedi.

"Kesinti yapılarak emeklilik tarihi öne çekilebilir"

Aylıklarda belirli oranda kesinti yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi de tartışılan formüller arasında.

Zengin, "Bir başka model ise indirgeme katsayısını esas alan model, ya da emekli maaşında belli bir miktar azalma yaparak... Diyelim ki kişi 5 yıl sonra emekli olacak, onu bugünden emekli ederek maaşında belli oranda düşüşler, yüzde 10, yüzde 15, yüzde 20 civarında bir düşüşle maaş bağlamak gibi modeller konuşuluyor." diye konuştu.

Son sözü Başkan Erdoğan söyleyecek

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmek için en uygun formül aranıyor. O formül bulunduktan sonra sendikaların görüşleri de alınacak. Sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı maliyet hesabı yapacak. EYT çalışmasında son sözü Başkan Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

 

Güncellenme Tarihi : 29.7.2022 23:18

İLGİLİ HABERLER