Dünya
  • 30.1.2021 09:56

Fransa AB ülkeleri dışındakilere giriş çıkışları yasaklıyor

Fransa, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden giriş çıkışları 31 Ocak'tan itibaren yasaklayacak.

Fransa Başbakanı Jean Castex, düzenlediği basın toplantısında koronavirüs ile mücadeleye yönelik yeni kısıtlamalar getirildiğini açıkladı.

"AB DIŞINDAKİ ÜLKELERE GİRİŞ VE ÇIKIŞ YASAKLANACAK"

Yeni kısıtlamalara kapsamında Fransa, Avrupa Birliği dışındaki ülkelere sınırlarını kapattı. Castex, "Zorunlu nedenler dışında Fransa'dan AB dışındaki bir ülkeye giriş ve çıkış yasaklanacak. Bu uygulama, gece yarısından itibaren geçerli olacak. Ülkeye giriş için negatif PCR zorunluluğu devam edecek ” ifadelerini kullandı.

"SÜPERMARKETLERDE ÖNLEMLER GÜÇLENDİRİLECEK"

Alışveriş merkezleri ve dükkanlara getirilen kısıtlamalara da değinen Castex, "20 bin metrekareden büyük alana sahip gıda dışı dükkanlar kapatılacaktır. Pazartesiden itibaren süpermarketlerde de önlemler güçlendirilecek” dedi.

Ülke genelinde saat 18.00-06.00 arasındaki sokağa çıkma yasağının devam ettiğini bildiren Castex, sokağa çıkma yasağına uyulup uyulmadığını kontrol etmek için daha fazla polisin ve jandarmanın görevlendirileceğini açıkladı.

Castex, olası bir karantina uygulanması hakkında ise, "Karantinanın Fransızları kötü etkilediğini biliyoruz. Bundan kaçınmak için kendimize bir şans verebileceğimize inanıyoruz" dedi.

İLGİLİ HABERLER