Gündem
  • 30.3.2020 23:27

Fransa koronavirüsün kiliseden yayıldığı açıkladı.. İşte o kilise

Fransa'dan dünyayı sarsan corona virüsü itiraf! Corona virüsü oradan yayılmış

Ölüm ve vaka sayısının her geçen gün arttığı yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınına ilişkin son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Avrupa'daki salgının merkez üssü noktalarından birisi durumunda olan Fransa'dan yapılan açıklama dünya gündemine adeta bomba gibi düştü.

Special Report: Five days of worship that set a virus time bomb in ...

Ülkede 40 bin 747 kişide yeni tip corona virüsü (Covid-19) saptanırken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 606'ya yükseldi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yaptığı son dakika açıklamasında Covid-19'a karşı alınan önlemlerin geç kalmadığını savunurken corona virüsünün yayıldığı noktayı açıkladı. Veran'ın yaptığı bu açıklama, dünya medyasında geniş yankı uyandırdı.

Christian Open Door Church - Wikipedia

Bilindiği gibi, İtalya ve İspanya'nın ardından salgının en çok etkilediği ülke Fransa olarak öne çıkıyor. Ülkede 40 bin 747 kişide corona virüs tespit edilirken 2 bin 606 kişi bu salgından dolayı hayata gözlerini yumdu.

Alsace | Une église évangélique de 7000 m² inaugurée à Mulhouse

"CORONA VİRÜSÜ ORADAN YAYILMIŞ"

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte, ülkeyi etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Veran, ülkesinde alınan önlemlerin zamanında yapıldığını savunurken salgının nasıl ve nereden yayıldığını açıkladı. Veran'ın bu son dakika açıklaması dünya basınında da geniş yankı uyandırdı.

Veran, haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte, ülkeyi etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

40e anniversaire de l'Église évangélique hispanique Bethel ...

"Devrilme noktası, Mulhouse'daki Evanjelik Kilisesi'nde yapılan toplantıydı. Salgın, ülke geneline gerçekten buradan yayıldı." ifadesini kullanan Veran, Fransızların, hükümetin salgının yol açtığı krizin yönetimi konusunda endişelerinin bulunmasını normal karşıladığını söyledi.

Veran, ülkesinin Kovid-19'a karşı alınan önlemlerde geç kalmadığını savundu.

Bu arada Le Monde gazetesinin haberinde, virüsün Mulhouse'daki Evanjelik Kilisesi'nden Avusturya'ya gittiği belirtildi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan bir ailenin 17-21 Şubat'ta Mulhouse'daki kilisede yapılan ayinlere katıldığı, 27 Şubat'ta Belçika üzerinden Viyana'ya döndüğü ve virüs testlerinin pozitif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Haberde, bu ayinlerin, virüsün Afrika ülkesi Burkina Faso'da da görülmesine neden olduğu kaydedildi.

Vagadugu'da yaşayan papaz Mamadou Philippe Karambiri'nin, bu ayinlere katıldığı ve ülkesine dönüşünde kendisinde virüs tespit edildiği ifade edildi.

AYİNLERE KATILAN EN AZ 1000 KİŞİDE VİRÜS TESPİT EDİLMİŞTİ

Kamu yayıncısı France Info'nun haberinde, Mulhouse'daki Evanjelik Kilisesi'nde 17-21 Şubat'taki ayinlere katılan en az bin kişide virüs tespit edildiği belirtilmişti.

Louange pendant le culte - Photo de Église évangélique arménienne ...

Birçok şehirden katılımın olduğu bu ayinlerin, ülkede salgının yayılmasına neden olduğuna dikkat çekilmişti.

Haberde ifadelerine yer verilen kilisenin papazı ve doktor Jonathan Peterschmitt, "Ayinlere katılanların çoğu virüsü taşıyordu. Çünkü daha sonra çoğunun testi pozitif çıktı." ifadesini kullanmıştı.

Sağlık Ajansı Kurumunun Mulhouse'un de içinde bulunduğu Grand-Est bölgesi Genel Direktörü Christophe Lannelongue, Mulhouse'da ayinlerden önce de vakaların görüldüğünü ancak salgına ayinlerin neden olduğunu itiraf etmişti.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 30.3.2020 23:37

İLGİLİ HABERLER