Dünya
  • 4.12.2023 21:27

Gazze'den sağ gelen 2 bin İsrail askeri psikolojik tedavi altında

İsrail ordusunda 7 Ekim'den bu yana 2 bin askerin psikolojik destek aldığı bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, 200'ü kara operasyonları sonrası olmak üzere 2 bin asker savaş nedeniyle psikolojik destek aldı.

PSİKOLOJİLERİ BOZULDU PERFORMANS DÜŞTÜ

Bu askerlerin, yüzde 75 ila 80'inin sahadaki birliklerine geri dönebildiği, psikolojik desteğe ihtiyacı olanlar olarak tasnif edilenlerin ise  daha önce tanık olmadıkları "ateş açma, çatışma, yaralanma, tehlikeli bir yaralanma ya da olaya şahit olma" gibi durumlar yaşadığı, tüm bunların da askerlerin performanslarını düşürdüğü ifade edildi.

Haberde ayrıca "7 Ekim'den bu yana ordunun, yedek hizmette bulunan psikolog ve psikiyatristlerin görev yaptığı bir telefon çağrı merkezinin yanı sıra ülkenin güneyinde iki psikolojik merkez açtığı" belirtildi.

SAVAŞTA SON DURUM

Gazze'deki hükümete göre, İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda öldürülen 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 523 Filistinli öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 254 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, çıkan çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

Güncellenme Tarihi : 4.12.2023 21:35

İLGİLİ HABERLER