Dünya
  • 1.7.2020 11:35

Hafter'in toplu mezarlarından ceset fışkırıyor!.. Toplam 208 oldu

Libya'da toplu mezarlardan 23 günde 208 cansız beden çıkarıldı

Libya ordusu, başkent Trablus'un güneyi ile Terhune ve çevresindeki toplu mezarlardan 23 günde toplam 208 cansız beden çıkarıldığını açıkladı.

Libya'da toplu mezarlardan 23 günde 208 cansız beden çıkarıldı

Libya hükümeti tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarılan bölgelerde 5-28 Haziran tarihleri arasında bulunan cansız beden sayısının 208 olduğu ifade edildi.

Yeni mezarlık, Tarhuna ve sayı 200 kurbanı aştı (istatistik)

İŞKENCE İZLERİNE RASTLANDI

Terhune Hastanesi morgunda bulunan ve aralarında kadın ve çocukların da olduğu cansız bedenler üzerinde işkence izlerine rastlandığı kaydedildi.

15 CANSIZ BEDEN AİLESİNE TESLİM EDİLDİ

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Açıklamada, 15 cesedin kimliğinin belirlendiği ve başkentin güneyindeki Kasr bin Gaşir bölgesindeki ailelerine teslim edildiği belirtildi.

11 TOPLU MEZAR TESPİT EDİLMİŞTİ

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Libya ordusunun 5 Haziran'da Hafter milislerinden kurtardığı Terhune ve çevresinde, Birleşmiş Milletlerin (BM) de teyit ettiği rakamlara göre 11 toplu mezar tespit edilmişti.

Fotoğraf açıklaması yok.

Libya hükümeti, bu süreçte BM, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ve insan hakları örgütlerine defalarca çağrı yaparak, toplu mezarlara ilişkin uluslararası soruşturma talep etmişti.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Yapılan çağrılar üzerine BM, Libya'daki olayları araştırmak için İnsan Hakları Konseyine bağlı Libya Uluslararası Araştırma Komisyonu kurulması kararı almıştı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, çocuk ve açık hava

İLGİLİ HABERLER