Gündem
  • 18.4.2024 13:53

Hataylı çiftçi altın sikke hasat etti!

Hatay'ın Antakya ilçesinde zeytin bahçesini çapalamak isteyen bir çiftçi, bahçesinde altın sikke dolu küp buldu. İçinden altın çıkan küp karşısında şaşırdığını ifade eden çiftçi İsmet Kaya, "Biz zeytin hasadının iyi olmasını beklerken topraktan altın sikke hasat ettik bu yıl" dedi.Antakya ilçesi Saçaklı Mahallesi'nde traktörle zeytin bahçesini çapalamak isteyen çiftçi İsmet Kaya'nın pulluğuna içi altın sikke dolu küp takıldı.

Hataylı çiftçi altın sikke hasat etti! Telefonları susmadı

BAHÇESİNİ ÇAPALARKEN ALTIN DOLU KÜP BULDU

Pulluğun temasıyla parçalanan küpü kontrol eden Kaya, altınların çevreye yayıldığını fark etti. Kaya, durumu jandarma ekiplerine bildirdi ve bölgeye kolluk kuvvetleri ile müze müdürlüğü görevlileri intikal etti.

Hataylı çiftçi altın sikke hasat etti! Telefonları susmadı

BİZANS DÖNEMİNE AİT SİKKELER OLDUKLARI ORTAYA ÇIKTI

Kontrollerde; altınların 22 adet olduğu ve Bizans dönemine ait sikkeler oldukları ortaya çıktı. Sikkeler, müze müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alınarak koruma altına alındı.


'BÜTÜN AKRABALARIMIZ BİZLERİ ARADI'

İçinden altın çıkan küp karşısında şaşırdığını ifade eden çiftçi İsmet Kaya, 22 adet altın sikkeyi ekiplere teslim etmenin memnuniyeti yaşadığını belirterek, "Zeytinlerimiz daha iyi olsun diye traktörümüzle bahçeyi sürüyordum. O esnada çapaya bir tane kırık testi denk geldi, inip baktığımda içinde altın vardı.

"TOPRAKTAN ALTIN SİKKE HASAT ETTİK BU YIL"

İçinde altın sikke vardı, onları aldım ve devletimize teslim ettim. İçerisinden 22 tane Bizans dönemine altın sikke çıktı. Biz zeytin hasadının iyi olmasını beklerken topraktan altın sikke hasat ettik bu yıl. Memnunuz, devletimiz memnun.

Bizler çok şaşırdık, mahallede yaşayanlar olarak. Bütün akrabalarımız bizleri aradı, bütün akşam telefonlarımız susmadı. Devlete teslim etmekle en iyisini yaptın diyenler de oldu, farklı şeyler söyleyenler de oldu. Niye teslim ettin, niye kuyumcuya satmadın, daha iyi para ederdi diyenler oldu. Biz tarihimizin ortaya çıkması için bunları devletimize teslim ettik. Antakya ilçesindeki Saçaklı Mahallemiz tarihi açıdan zengin" dedi.

Güncellenme Tarihi : 18.4.2024 13:56

İLGİLİ HABERLER