Yaşam
  • 28.2.2005 03:31

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ HAYATINDA EN AZ BİR KEZ ALDATILDI!..

Birlikte olduğu kişiyi aldatanlar, başka hiçbir şeyde bu heyecanı bulamadıklarını söylüyorlar. Ancak aldatılan kişi kendileri olduğunda da, başka hiçbir acı onun yerini tutmuyor... Alman Glamour dergisinin yaptığı araştırma, her iki kişiden birinin, hayatında en az bir kez aldatıldığını ortaya koyuyor! Üstelik araştırmacılar artık aldatmanın nedenlerini de bulmuş durumdalar.

Kadınlar, potansiyel aldatma güdülerini genellikle arkadaş çevrelerinde özgür bırakıyorlar ve içlerinde yaklaşık yüzde 70’i için bu olay ‘Sadece bir kez’ gerçekleşiyor. Erkekler ise eşlerini aldattıkları kadınlarla çoğunlukla tesadüfen tanışıyorlar. Örneğin, alışverişte...

Tabii sadece orada da değil. Üç erkekten biri, işyerinde böylesi bir deneyim yaşamayı tercih ediyor. Bu tür bir ilişki daha uzun sürdüğü gibi, erkeklerin üçte birini rahatsız da etmiyor!

ALDATMA NEREDE BAŞLIYOR

Alman Glamour dergisinin yaklaşık 1500 kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre kadınların yüzde 50’si, 20-35 yaş arasında aldatmaya eğilimli. Bu gruptaki kadınların yüzde 65’i eşlerini sadece bir kez aldatırken, yüzde 27’si aldatma sonrasında uzun bir ilişki yaşıyor.

Peki aldatma nerede başlıyor?

Yüzde 57’lik bir oran için öpüşme aldatma sayılırken, grubun yüzde 20’si el ele tutuşmayı bile aldatmadan sayıyor.

Yüzde 9’luk bir kısmı ise kendini başka bir erkekle sevişirken düşünmek bile aldatmanın ilk aşaması.

Eşlerini aldatmış kadınların yüzde 59’u bunu saklama taraftarı. Yüzde 47’si en yakın arkadaşlarına, ancak aşık olduklarında itiraf ediyorlar.

Her üç kadından biri ise erkeğin neler olup bittiğini bilmesi gerektiği görüşünü paylaşıyor.

Eşimin unuttuğu jestlere vuruldum

Aslında eşimi çok seviyordum. Yine de bir iş gezisi sırasında aldattım. Eşimi aldattığım erkek bana şık davranıyordu. Onun direkt ve emrivaki tavırlarından çok etkilendim. Çünkü eşim bu tür jestler yapmayalı çok oluyordu. İlişkim altı ay devam etti. Daha sonra kendimi suçlu hissetmeye başladım ve eşimden ayrıldım. Aradan üç ay geçtikten sonra eşimle ilişkimizi yeniden gözden geçirmeye karar verdik, ancak o güveni bir türlü kuramadık. Şimdi eşimi aldattığım kişiyle evliyim ve çok mutluyum.

Eşime benzeyen bir kadın seçtim

Eşimi aldatmam planlı bir şey değildi. Onunla bir kulüpte tanıştım, eşime benzerliği beni çok şaşırtmıştı. Ve bu yasak ilişkim sırasında kendime ait bir şeyleri keşfettiğimi gördüm: Altı yıllık bir evliliğin ardından kadınlarla hálá flört edebiliyor ve onları heyecanlandırabiliyordum. Diğer kadına duyduğum cinsel ve duygusal hislerim, eşime karşı dürüst olmamı gerektiriyordu. Ne onu, ne de kendimi daha fazla aldatamazdım. Eşimden ayrıldım.

Aldatan kadınların öykülerini yazdı

‘Etekli İktidar’ adlı ilk kitabıyla büyük ilgi gören gazeteci Sinan Akyüz, ‘Aldatma’ konusuna, yeni kitabıyla farklı bir boyut getiriyor. Akyüz, ‘Bana Sırtını Dönme’ adlı yeni kitabında aldatma ve aldatılma üzerine öyküler anlatıyor. Kadınları sorgulayan bir erkeğin bakış açısından gerçek kadın öykülerini okurken, kimi zaman öfkelenecek, kimi zaman da yalnızlık hakkında yeni yargılara varacaksınız. Ne dersiniz, aldatmak, aldatılmak bahane. Sorun yalnızlıkta mı sizce de?

Beş soruyla aldatma gerçeği

1. Hangi erkekler aldatır?

Son araştırmalara göre sadakat ve sadakatsizlik, henüz hamilelik sırasında oluşuyor. Testesteron oranları yüksek erkekler (uzun boylu ve köşeli çeneli) aldatmaya minyon yapılı erkeklerden daha eğilimli. 40-50 ve 30-40 yaş arası erkekler eşlerini en fazla aldatan yaş grupları.

2. Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, ne yapmalısınız?

Onu karşınıza alıp konuşmak kesinlikle yanlış bir davranış. Çünkü sizi aldattığını asla kabul etmeyecektir. En iyisi önce davranışlarını izlemeye alın. Erkekler ortada her zaman ipucu bırakırlar. Ondan ayrılmalı mısınız? Çoğunlukla bir arada kalmak ilişkiyi kurtarabiliyor. Bazı aldatmalar ilişkiyi yeniden aşka dönüştürebiliyor.

3. Aldatılmak canımızı niye çok yakıyor?

Çünkü bu acı veren ama derin duygular yüzyıllar boyunca neslimizi devam ettirmemizi önleyen tehlikelerden korunmamızı sağladı. Kıskançlık duygusu tüm güçleri harekete geçiriyor ve bize sahip olduğumuz erkek için savaşma olanağı tanıyor.

4. Kadınlar neden aldatıyor?

Kadınların en sık gösterdikleri nedenler arasında sevgisizlik ya da cinsellik olsa da bilinçaltlarında güçlü genlere sahip erkekleri aramaya devam ediyorlar. Zaten bu yüzden menstrual dönemlerinde erkeklerden uzaklaşmalarının bir sebebi de bu.

5. Aldatma ilişkiyi kurtarır mı?

Kimilerine göre evet! Bir kaçamak bazen ilişkinin tepetaklak olmasına ve hiçbir evlilik danışmanının yapamadığı şeyleri, çiftin yeniden yapmaya çalışmasına neden olur. Ama yine de riski oldukça yüksek. Ve aldatan tarafı suçlayan tavırlar yerine öfke, hayal kırıklığı ve güveni onunla birlikte taşımaya hazır olmanız gerekir.  

Hürriyet

Güncellenme Tarihi : 17.3.2016 11:11

İLGİLİ HABERLER