Gündem
  • 26.8.2022 18:21

HSK'dan Gülşen açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından “hakimlere emir ve talimat niteliği taşıyan her türlü eylem ve söylemden kaçınılmasının anayasal zorunluluk olduğu” hatırlatıldı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), internet sitesinden bir duyuru yayınladı.

Duyuruda, son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında hakim ve cumhuriyet savcılarını yargısal takdir hakkı sınırlarında kalan ve kanun yollarına tabi birtakım karar ve uygulamaları üzerinden yıpratmaya dönük, hedef gösteren, eleştiri sınırlarını aşan ve hakaret boyutuna varan açıklama ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle açıklama yapılması zarureti doğduğu belirtildi.

HSK'dan yargıya talimat veren Kılıçdaroğlu'na cevap

İmam hatiplilere hakaret etmesi nedeniyle tutuklanan edepsiz Gülşen'i savunmaya kalkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Hakimler ve Savcılar Kurulu'ndan cevap geldi.

Kılıçdaroğlu yargıya müdahale etmeye kalktı!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, edepsiz Gülşen için müdahalede bulunmaya çalıştığı bağımsız yargıya talimat vermeye kalktı. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Ey vatan kurtaran savcı ve hakim, "Çürükler, adiler, s**tükler, cibilliyetsizler..." bunlar kimin laflarıdır? Bunları bu aziz millete kim söyledi? Hukuka, adalete ihanet etmeyin; sanatçıyı hemen serbest bırakın!" şeklinde skandal sözler sarf etti.

Yargıdan cevap!

“Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar”

Açıklamada, Anayasa'nın 138. maddesinde, “Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasa'ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.” hükümlerinin yer aldığı hatırlatıldı.

“Yargılama süreçlerine müdahale”

HSK açıklamasında, “Anayasa'nın 138. maddesi çerçevesinde tüm kişi, kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın organlarının yargı bağımsızlığına saygı göstererek, yargılama süreçlerine müdahale içeren, hakimlere emir ve talimat niteliği taşıyan her türlü eylem ve söylemden kaçınması Anayasal zorunluluktur.” ifadeleri kullanıldı.

Güncellenme Tarihi : 26.8.2022 18:30

İLGİLİ HABERLER