Gündem
  • 28.11.2021 22:12

Hüseyin Çelik: Atatürk insanların kendisine biat etmesi için dini kullandı

AK Partili eski bakan Hüseyin Çelik, Atatürk’ün dini kullandığını öne sürüp "Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu" dedi.

 AK Partili eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün 'insanların kendisine biat etmesi amacıyla dini kullandığını' öne sürdü.

Hüseyin Çelik, Karar TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtladı. Çelik'in program sırasındaki Atatürk'e ilişkin açıklamalarda da bulundu.

AK Partili eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün 'insanların kendisine biat etmesi amacıyla dini kullandığını' öne sürdü.

Çelik, “Atatürk’ün dini bir hassasiyeti var mıydı?” sorusuna Elif Çakır’dan “Yok” yanıtını aldıktan sonra bu cevabı onaylayıp şu ifadeleri kullandı: “Olmadığını ben de, sen de biliyoruz. Zaman zaman böyle dindar bir Atatürk oluşturma çabasındayız ama Atatürk’ün kendisi böyle bir şey istemez aslında…”

Bu kez “Atatürk Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurarken, neye göre kurdu?” sorusunu yönelten Hüseyin Çelik, ardından şu açıklamayı yaptı:

“Sünni İslam akidesine göre kurdu. Atatürk şöyle dedi, ‘Herkes Müslüman olacak, herkes Hanefi olacak, hatta herkes Mâtürîdî olacak, fakat herkes Alevi gibi yaşayacak. İtikatta Sünni, amelde Alevi olacağız, niye? Niye itikatta Sünni olsun, çünkü Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu. Halifeler, padişahlar, şahlar, melikler, sultanlar, emirler, monarşinin adının ne olduğu önemli değil hatta cumhurbaşkanları… Kendi dünyevi saltanatlarını meşrulaştırmak için dini kullandılar, buna Atatürk de dahildir.”

Çelik'in açıklamaları sosyal medyada tepkilere neden oldu.

DUVAR

 

Güncellenme Tarihi : 28.11.2021 22:54

İLGİLİ HABERLER