Gündem
  • 29.1.2023 23:59

İlber Ortaylı: Türkiye'de yaşamak için ne Ayda 100 bin lira yeter

Ünlü tarihçi ve yazar İlber Ortaylı, 'Türkiye'de yaşamak için ne kadar kazanmalıyız?' sorusuna, "Bizim standartlarımızda bir yaşam için evin ve araban olacak. Ayda 100 bin lira yeter." yanıtını verdi.

Enflasyon nedeniyle son yıllarda hayat pahalılığı arttı.

Hal böyle olunca vatandaşlar da enflasyon artışından etkilendi.

Alım gücünün zayıflamasına neden olan enflasyon sorunu, hayat pahalılığını tetikleyen en önemli unsur haline geldi.

'Türkiye'de yaşamak için ne kadar kazanmalıyız'

Artan hayat pahalılığı sonrası tarihçi yazar İlber Ortaylı, "Türkiye'de yaşamak için ne kadar kazanmalıyız?" sorusuna cevap verdi.

Kafa TV'deki yayında Candaş Tolga Işık'ın konuğu olan Ortaylı'ya, Dilek Sabancı'nın '50 milyon dolarınız olursa, bir ev bir de arabanız olursa rahat yaşarsınız' sözleri hatırlatıldı.

Ortaylı konuyla ilgili şunları söyledi:

"Ayda 100 bin lira yeter"

"Bizim standartlarımızda bir yaşam için evin ve araban olacak. Ayda 100 bin lira yeter. Ama aşağısında sıkıntı başlar. Aşağısı orta sınıfa girersin, üst orta sınıf değil, orta sınıfa girersin. Hayat hiç o kadar kolay değil."

Dilek Sabancı'nın o sözleri akıllara geldi

Öte yandan Dilek Sabancı bu ay başında yaptığı açıklamada bir insanın rahat yaşayabilmesi için milyon dolarların da yeterli olabileceğini söylemişti.

Sabancı, "İnsanın iyi bir evi ve arabası olması lazım. Rahat yaşayabileceği kadar parası olmalı. Milyar dolarlar de değil yani milyon dolarlar da yetebilir. Bazı insanlara 1-2 milyon dolar da yetebilir. 50 milyon dolar, 100 milyon dolarınız olsa rahat yaşarsınız." demişti.

Güncellenme Tarihi : 29.1.2023 22:54

İLGİLİ HABERLER