Ekonomi
  • 11.7.2009 12:53

IMF: ''TÜRK EKONOMİSİ KRİZE DAYANIKLILIK GÖSTERDİ''

WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin, diğer ülkeler gibi küresel krizden etkilendiğini, ancak Türk ekonomisinin, küresel krize karşı dayanıklılık ve esneklik gösterdiğini bildirdi.
IMF'nin son hazırladığı analizden derlenen bilgiye göre, Türkiye, daha önce gerçekleştirdiği reformlar sonucunda, ekonomik şoklara karşı daha esnek bir yapıya kavuştu.
Analizde, ekonomisi dışa açık hiçbir ülkenin kaçamadığı gibi Türkiye'nin de bu krizden etkilendiği kaydedildi.

-EN ÖNEMLİ G-20 ÜYESİ-

IMF analizinde, Türkiye'nin uluslararası ekonomik faaliyetlerde ve gruplarda etkin bir şekilde yer aldığına dikkat çekildi.
Analizde, Türkiye'nin, önemi her geçen gün artan ve sanayileşmiş ülkeler, uluslararası kuruluşlar ve yükselen piyasaların yer aldığı G-20'nin en önemli üyelerinden birisi olduğu vurgulandı.

-TÜRKİYE TARİHİ TOPLANTIYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK-

IMF analizinde, Türkiye'nin sonbaharda, son 60 yılın en büyük küresel ekonomik krizinin ortasında, dünyanın en önemli ekonomik toplantılarından birine ev sahipliği yapacağı belirtildi.
1930 dünya ekonomik buhranından buyana ki en büyük krizin devam ettiği ve bu krizden çıkma arayışlarının bulunduğu böylesine tarihi bir dönemde İstanbul'da IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının gerçekleştirileceği ifade edildi.
IMF Başkan Yardımcısı Murilo Portugal, İstanbul'da yapılacak toplantıda IMF ve Dünya Bankasının küresel ekonomik önemi ile küresel konularını görüşüleceğini belirterek, ''Bütün gözler İstanbul'da olacak'' dedi.
28 Eylüldeki hazırlık toplantılarıyla başlayacak olan yıllık toplantıya dünya çevresinden 13 bin kişinin katılacağı ifade edilirken, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin, resmi yetkililerin yanı sıra toplantılar öncesinde ve esnasında sivil toplum kuruluşları ile özel sektör temsilcileriyle de önemli toplantılar yapacağı kaydedildi.
6-7 Ekim tarihlerindeki genel kurul toplantılarında ise küresel kriz, IMF-Dünya Bankasının çalışmaları grup 24, Mali ve Kalkınma Komitesi toplantılarının gerçekleştirileceği ve bazı seminerlerin gerçekleştirileceği ifade edildi.
Yıllık toplantıya, uluslararası kamu kuruluşları, özel sektör ve akademisyenler ile sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri katılacak.

İLGİLİ HABERLER